صدا و سیما/ رئیس جمهور روسیه گفت: روسیه و چین وظایف و اهداف مشترک زیادی دارند و فدراسیون روسیه طرح چین برای حل و فصل صلح آمیز مسئله اوکراین را به دقت مطالعه کرده است. پوتین گفت که از طرح چین برای حل جنگ و اوضاع اوکراین مطلع است و با احترام به این طرح همیشه برای مذاکره آماده است.
 
دور اول مذاکرات ولادیمیر پوتین و شی‌جین‌پینگ در کاخ کرملین برگزار شد. مراسم استقبال رسمی و دور دوم مذاکرات دو رئیس جمهور فردا برگزار خواهد شد.
ولادیمیر پوتین در دیدار با رئیس جمهور چین گفت: چین در سال‌های اخیر تحت رهبری شی‌جین‌پینگ جهش فوق العاده‌ای در توسعه را تجربه کرده است.
پوتین افزود: روسیه و چین وظایف و اهداف مشترک زیادی دارند و فدراسیون روسیه طرح چین برای حل و فصل صلح آمیز مسئله اوکراین را به دقت مطالعه کرده است.

ولادیمیر پوتین افزود: با احترام به این طرح، درباره این موضوع صحبت و گفتگو خواهیم کرد.
رئیس جمهور روسیه گفت: مبادلات بازرگانی بین روسیه و چین در دوره اخیر دو برابر شده و به ۱۸۵ میلیارد دلار رسیده است. همیشه برای ورود به هر مذاکره ای آماده ایم و از نظام جهانی چند قطبی حمایت می کنیم.
پوتین تصریح کرد: با اهتمام طرح چین را برای حل اوضاع در اوکراین دریافت کردیم. اطمینان دارم که تحت رهبری کنونی چین، این کشور به پیشرفت و شکوفایی زیادی دست خواهد یافت. گام های بزرگی در توسعه روابط بین روسیه و چین برداشتیم. ما اهداف مشترک بسیاری داریم و می دانیم که چین به توسعه روابط با روسیه اهمیت می دهد. همکاری روسیه و چین در عرصه جهانی در تقویت اصول اساسی نظام چند قطبی سهیم است.

پوتین به رئیس جمهور چین گفت: چین تحت رهبری شما قویتر شده است. ما به طرح چین درباره بحران در اوکراین اهمیت می دهیم.
شی جین پینگ نیز به پوتین گفت: همیشه شما را دوست عزیز می دانم. روسیه را به عنوان اولین مقصد سفر خود بعد از انتخاب مجدد به سمت رئیس جمهور چین انتخاب کردم و از سفر به روسیه به عنوان اولین ایستگاه بعد از انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهور خوشحالم.

وی افزود: چین اهمیت زیادی برای گسترش شراکت با روسیه قائل است و روابط ما ابعاد تاریخی و راهبردی دارد. به گسترش روابط با روسیه اهمیت می دهیم و ما شرکایی هستیم که دوستی راهبردی مهمی داریم.
رئیس جمهور چین تصریح کرد: روسیه توانست در توسعه کشور موفقیت زیادی به دست آورد و من اطمینان دارم که مردم روسیه از شما با قدرت حمایت می کنند. چین و روسیه تلاش های بی وقفه ای به منظور گسترش روابط خود انجام می دهند. باید در جهت تحقق هدف عدالت و برابری در جهان تلاش کنیم.

رئیس جمهور چین به پوتین گفت: اطمینان دارم که مردم روسیه در سال 2024 دوباره شما را انتخاب خواهند کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar