مهر/ رئیس‌جمهور ترکیه امروز اعلام کرد: نمی‌شود به تنهایی با فاجعه‌ای در مقیاس زلزله اخیر مقابله کرد.
به گزارش  خبرگزاری آناتولی، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز دوشنبه به صورت برخط در «کنفرانس بین المللی خیرین» در این کشور شرکت و در خصوص زمین لرزه‌ های قهرمان‌ ماراش گفت: طبق محاسبات اولیه ما، هزینه ویرانی‌ های ناشی از زلزله به ۱۰۳.۶ میلیارد دلار می‌ رسد و هیچ کشوری صرف نظر از وضعیت اقتصادیش نمی‌ تواند به تنهایی با فاجعه‌ ای در این مقیاس مقابله کند.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه با بیان اینکه ۵۰ هزار و ۹۶ نفر در این زلزله جان باختند گفت که در این زمین لرزه ۶ هزار و ۸۰۷ شهروند خارجی و سوری نیز جان خود را از دست داده اند.

«رجب طیب اردوغان» افزود: تعداد ساختمان‌های ویران شده، آسیب دیده و یا غیرقابل استفاده در ۱۱ استان زلزله‌ زده به ۲۹۸ هزار و تعداد واحدهای مستقل به ۸۷۶ هزار مورد افزایش یافته است.


اردوغان با اشاره به روند بازسازی مناطق زلزله زده گفت: از اهداف اصلی مان احداث بناها به میزان مورد نیاز در مناطق زلزله زده است. سال نخست ۳۱۹ هزار باب و مجموعاً ۶۵۰ باب مسکن تحویل خواهیم داد.

اردوغان با اشاره به این که راه اندازی شهرک‌های چادری، کانتینری و ساختمان‌های پیش ساخته ادامه دارد گفت: با نصب ۱۰۸ هزار کانتینر در مدت ۲ ماه، نیم میلیون نفر را اسکان خواهیم داد.

وی در ادامه بدون اشاره به نقض قوانین بین المللی از سوی ارتش آنکارا در ارتباط با اشغال خاک سوریه به عنوان یک کشور مستقل، مدعی شد: روند ارسال کمک‌های بشردوستانه به زلزله زدگان سوریه توسط کشورهای ثالث را تسهیل کرده و به رویکرد خود ادامه خواهیم داد!

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar