صدا و سیما/ شی جینپینگ، رئیس جمهور چین در دومین روز سفر خود به مسکو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره گسترش روابط دوجانبه بحث و گفتگو کرد.

 به گزارش شبکه تلویزیونی آر تی، روسیه و چین با موفقیت بر مشکلاتی که در طول سال‌ها در روابط دوجانبه آن‌ها وجود داشته است، غلبه کرده اند. به همین دلیل، شی جینپینگ، رئیس جمهور چین، روسیه را نخستین مقصد خود برای سفر پس از انتخابات ریاست جمهوری برگزید.
شی جینپینگ، رئیس جمهور چین:"ده سال قبل، پس از انتخاب من به سمت رئیس جمهور، نخستین سفر رسمی ام به روسیه بود. این سفر را کاملا به یاد دارم. این واقعیت که پس از انتخاب مجدد خود تصمیم گرفتم به روسیه سفر کنم کاملا در ارتباط با منطق تاریخی است، زیرا کشور‌های ما بزرگ‌ترین همسایگان و متحدان استراتژیک هستند. روابط ما در طول سال‌ها از آزمایش‌های بسیاری عبور کرده است و روز به روز قوی‌تر شده است. "
این سفر نشانه آن است که سیاست تحریم و تلاش برای منزوی ساختن روسیه عملی نیست. با توجه به سفر سه روزه رئیس جمهور بزرگ‌ترین اقتصاد جهان به روسیه مدتی طول کشید تا جایگاه واقعی چین به اثبات برسد و این روابط اکنون به نهایت رشد خود رسیده و همیشه در سطح خوبی بوده است. شنیدیم که نخست وزیر روسیه گفت، روابط روسیه و چین اکنون از هر زمان دیگری بهتر است. او گفت این روابط اکنون از قرن‌ها پیش که روابط دیپلماتیک دو کشور آغاز شد، قوی‌تر است. ارقام گویای این واقعیت هستند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar