ایرنا/ وزیر امور خارجه ترکیه اقدامات سوئد برای پذیرش درخواست عضویت این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) را ناکافی خواند و گفت: گام‌هایی که استکهلم باید بردارد، یک به یک فهرست شده است.

به گزارش تارنمای خبری استار، مولود چاووش اوغلو با بیان این که ترکیه از سیاست درهای باز ناتو حمایت می‌کند، افزود: انتظار ما از سوئد این است که پذیرش درخواست عضویت در ناتو گام‌های مثبتی بردارد.
وی پایان دادن به تامین مالی تروریسم، جلوگیری از جذب افراد برای سازمان‌های تروریستی و اتخاذ تدابیر لازم و انجام اقدامات ملموس در این زمینه را از جمله شروط ترکیه برای تایید درخواست عضویت سوئد در ناتو ذکر کرد و ادامه داد: آنکارا از همان ابتدای درخواست عضویت دو کشور فنلاند و سوئد در ناتو، مشکل جدی با فنلاند نداشته است.
وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به برگزاری سه دور مذاکره توسط هیات های سه کشور و ناتو و امضای توافقنامه بین ترکیه، سوئد و فنلاند در مادرید بیان کرد: قوانین فعلی در کشورهای اسکاندیناوی برای مبارزه با تروریسم کافی نیست.
وی با اشاره به اینکه سوئد گام‌های مثبتی از جمله تغییر قانون مبارزه با تروریسم در دوره دولت جدید برداشته است، اظهار کرد: سوئد علاوه بر این تغییری در قانون اساسی خود نیز ایجاد کرده ولی گام عملی هنوز برداشته نشده است.

چاووش اوغلو جمع آوری کمک مالی برای گروه تروریستی پ.ک.ک و حامیان آن در سوئد و همچنین جذب افراد و خاتمه تبلیغات تروریستی را از جمله موانع در پذیرش درخواست سوئد برای عضویت در ناتو ذکر کرد و گفت: این گونه فعالیت‌های پ.ک.ک و سازمان‌های تروریستی در سوئد ادامه دارد و هیچ‌کس مانع آن نمی‌شود.
وی از پذیرش درخواست فنلاند در خصوص عضویت در ناتو از سوی آنکارا و ارائه لایحه آن برای تصویب در مجلس ترکیه خبر داد و افزود: اکنون منتظر تصمیم مجلس هستیم.
«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه پنجشنبه هفته پیش در بیانیه‌ای از موافقت کشورش با درخواست عضویت فنلاند در پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) خبر داد و به صورت تلویحی درخواست سوئد در این زمینه را رد کرد.

پیشتر «ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، سومین نشست مکانیزم مشترک دائمی ترکیه با سوئد و فنلاند را که برای بررسی پرونده عضویت این دو کشور در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل برگزار شد، مثبت خوانده و گفته بود: اقدامات این دو کشور سرنوشت درخواست آنها را تعیین خواهد کرد.
برای بررسی پرونده درخواست الحاق سوئد به ناتو، تاکنون سه جلسه مشترک برگزار شده و «ینس‌ استولتنبرگ» دبیرکل ناتو و مقامات آمریکا عضویت این دو کشور را منوط به جلب رضایت و موافقت ترکیه اعلام کرده‌‎اند.
پس از آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین، فنلاند و سوئد درخواست عضویت در ناتو را ارائه کردند که این درخواست باید به تایید تمام ۳۰ عضو این پیمان نظامی برسد.

ترکیه از زمان ارائه این درخواست، با اعلام شروطی از این دو کشور خواست که از مخالفان کُرد و حامیان پ.‌ک.‌ک در کشورشان میزبانی و حمایت نکنند و افراد مظنون به اقدامات تروریستی را به ترکیه تحویل دهند.
اقدام موهن یک نماینده تندروی مجلس سوئد در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم و آتش زدن قرآن کریم در آن محل نیز به پیچیده‌تر شدن موضوع درخواست عضویت این کشور شبه جزیره اسکاندیناوی منجر شد.
پس از این اقدام موهن، رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که اقدام این فرد با مجوز دولت این کشور انجام شده و دیگر استکهلم نباید انتظار حمایت ترکیه را از پیوستن این کشور به ناتو داشته باشد.
آنکارا خواستار تحویل ۱۳۰ نفر از مخالفان دولت ترکیه برای موافقت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو است که هم‌اکنون در این دو کشور ساکن بوده و اغلب هم جزو مخالفان کُرد و متهمان مشارکت در کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه هستند.

رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که فنلاند گام مثبتی برای تامین نظر آنکارا برداشته است، اما سوئد به نقطه پیوستن به ائتلاف نرسیده و آنکارا می‌خواهد گام‌های متعهدانه سوئد را به طور ملموس در عمل ببیند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar