خبرآنلاین/ پرواز جنگنده های غول پیکر روسیه با توانایی حمل بمب های اتمی بر فراز دریای ژاپن خبرساز شده است. تصمیمی از سوی ارتش پوتین در واکنش به سفر نخست وزیر ژاپن به اوکراین. اما این جنگنده های غول پیکر چه ویژگی هایی دارد؟

همزمان با ورود نخست وزیر ژاپن به کیف برای ملاقات با زلنسکی ، دو فروند جنگنده غولپیکر با توان حمل موشک های اتمی روسیه بر فراز دریای ژاپن به پرواز در آمد تا خبرش در صدر اخبار رسانه های دنیا قرار بگیرد. بر اساس نوشته سایت توپولوف جنگنده موشک انداز استراتژیک Tu-۹۵MС حامل موشک های کروز راهبردی با برد بلند است که مدل توسعه داده شده از هواپیما Tu-۹۵ است. این سریعترین هواپیمای حامل موشک توربوپراپ جهان است. یکی از معدود مدل های با توانایی حمل موشک های هسته ای.

ویژگی های طراحی
یک هواپیمای تک بال تمام فلزی با بال پیکانی و دم تک باله. طراحی آیرودینامیکی این هواپیما بازده آیرودینامیکی بالایی در سرعت بال ها در طراحی این جنگنده نقشی کلیدی دارند و بخش بزرگ سرعت بالای این هواپیمای سنگین ، در راز نسبت و آیرودینامیک ایجاد شده در پرواز بر اساس بال های این هواپیماست. قدرت Tu-۹۵MC از چهار موتور توربوپراپ НК-۱۲MП با ملخ های چهار پره کواکسیال АВ-۶۰К ایجاد می شود. سوخت هواپیما در هشت محفظه مهر و موم شده هرمتیک یکپارچه درقسمت بال و سه مخزن قسمت مرکزی و بدنه عقب قرار دارد. این هواپیما توانایی سوخت گیری در حین پرواز را هم دارد.

تاریخچه


Tu-۹۵MС در سال ۱۹۸۱ با بازطراحی و بهینه سازی بمب افکن استراتژیک Tu-۹۵ ساخته شد. جنگنده ای که از سال ۱۹۵۷ در خدمت نیروی هوایی روسیه بود.
مدل بهینه سازی شده این جنگنده های توپولوف برای رسیدن به تولید انبوده ، دستخوش تغییرات عمده و نوسازی موتورها، ساختار حمل سلاح و تجهیزات شدند. هواپیمای حامل موشک استراتژیک Tu-۹۵MC با موشک های کروز دوربرد ساخته شد.

توپولوف بر اساس برنامه راهبردی اعلامی از سوی ارتش روسیه ، پروژه عملیاتی طرح جامع افزایش طول عمر و نوسازی بمب افکن استراتژیک Tu-۹۵MC را در دست دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar