ایرنا/تور ونسلند هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد برای روند صلح خاورمیانه گفت: من از اسرائیل به عنوان نیروی اشغالگر می‌خواهم که به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی برای دفاع از مردم فلسطین در برابر هرگونه اعمال یا تهدید خشونت‌آمیز پایبند باشد.

تور ونسلند هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در روند صلح خاورمیانه روز چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای امینت درباره فلسطین گفت: قطعنامه ۲۳۳۴ (۲۰۱۶) شورای امنیت از اسرائیل می‌خواهد «فورا و به طور کامل تمامی فعالیت‌های شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین از جمله بیت‌المقدس شرقی را متوقف کند» و «به تمامی تعهدات قانونی خود در این زمینه احترام
گذارد». با این وجود، فعالیت های شهرک سازی در طول دوره تهیه این گزارش ادامه یافته است.
این مقام سازمان ملل که  بیست و پنجمین گزارش دبیرکل درباره اجرای قطعنامه ۲۳۳۴ (۲۰۱۶)  را در بازه زمانی  ۸ دسامبر ۲۰۲۲ تا ۱۳ مارس ۲۰۲۳ ارائه کرد، اظهار داشت: در طول تهیه این گزارش, هشتاد و دو فلسطینی از جمله یک زن و ۱۷ کودک توسط نیروهای امنیتی اسرائیل در جریان تظاهرات، درگیری، عملیات امنیتی، حمله اسرائیلی ها و حوادث دیگر کشته شدند.

وی تصریح کرد: همچنین ۲ هزار و ۶۸۷ فلسطینی از جمله ۱۲۳ زن و ۳۲۰ کودک مجروح شدند. از این تعداد ۳۰۸ نفر بر اثر گلوله جنگی و ۲ هزار و ۱۱۰  نفر بر اثر استنشاق گاز اشک آور مجروح شدند. علاوه بر این، در حملات روزافزون شهرک نشینان اسرائیلی که به اموال متعلق به فلسطینی ها نیز خسارت وارد می کنند,  چهار فلسطینی کشته و ۸۹ نفر از جمله ۱۴ زن و ۱۲ کودک زخمی شدند.
ونسلند افزود: همچنین در جریان حملات فلسطینیان,  ۱۳  غیرنظامی اسرائیلی از جمله یک زن و سه کودک و یک تبعه خارجی کشته شدند و ۴۹ اسرائیلی از جمله دو زن و هفت کودک و ۶ نیروی امنیتی اسرائیل در تیراندازی و درگیری با فلسطینیان مجروح شدند.

این مقام سازمان ملل ادامه داد: نیروهای امنیتی اسرائیل یک هزار و ۸۴ عملیات جستجو و دستگیری را در کرانه باختری انجام دادند که در نتیجه آن یک هزار و ۹۰۶  فلسطینی از جمله ۱۳۳ کودک دستگیر شدند.
وی اضافه کرد: اسرائیل در حال حاضر ۹۶۷ فلسطینی را در بازداشت نگهداری می کند که بالاترین تعداد در بیش از یک دهه گذشته است.

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه تاکید کرد: من عمیقاً از ادامه گسترش شهرک‌سازی اسرائیل، از جمله مجوز اخیر برای ۹ پایگاه غیرقانونی و ساخت بیش از ۷ هزار  واحد مسکونی و احتمال شهرک‌سازی در منطقه E۱ که در آینده برای ساخت شهرک‌های فلسطینی  در یک  کشور فلسطین بسیار مهم است، نگران هستم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar