انتخاب/اگر الوین برگ، دادستان شهر نیویورک، پس از چراغ سبز هیات منصفه مبنی بر جدی بودن کج‌روی دونالد ترامپ، تصمیم به پیگرد قانونی و صدور حکم جلب برای رئیس جمهوری سابق آمریکا بگیرد (که این در تاریخ ایالات متحده بی‌سابقه است)، آن گاه آقای ترامپ که گفته خود را تسلیم قانون خواهد کرد، باید از اقامتگاه خود در فلوریدا به نیویورک برود و تشریفات رسمی بازداشت او به جا آورده شود.
 
به محض قطعی شدن رای هیات منصفه، انتظار می‌رود خبر صدور حکم جلب را یا دفتر دادستان نیویورک یا وکلای دونالد ترامپ اعلام کنند.
جزییات این حکم جلب معمولا تا زمانی که قاضی آن را قرائت نکرده باشد، از سوی نهاد رسمی (دادستانی نیویورک) منتشر نخواهد شد.
یعنی بعد از صدور حکم و اعلام آن به تیم وکلای دونالد ترامپ، او باید به نیویورک بیاید، آنجا رسما از او انگشت‌نگاری و عکس‌برداری خواهد شد و (به طور معمول) با دستنبد به محضر قاضی برده خواهد شد تا در دادگاه تفهیم اتهام شود.

این که چنین روندی مو به مو درباره رئیس‌جمهوری سابق آمریکا صادر شود، هنوز معلوم نیست چرا که چنین چیزی در این کشور تاکنون سابقه نداشته که بتوان با استناد به آن از تشریفات اداری آن سخن گفت.
همزمان نگرانی‌های امنیتی و این که حضور دونالد ترامپ در نیویورک ممکن است باعث ناآرامی و خشونت در سطح کشور شود، ممکن است موجب شود دادستان و قاضی رویه دیگری را در پیش بگیرند.
ضمن این که ماهیت اتهامات علیه آقای ترامپ هم نه «همراه با خشونت» است و نه به حدی جدی است که بتوان متهم را مستحق اجرای چنین روند پر سر و صدایی دانست.

اگر دونالد ترامپ محکوم شود آیا همچنان نامزد انتخابات ۲۰۲۴ خواهد ماند؟
اگر چه بخش بزرگی از مردم آمریکا معتقدند که در صورت مجرم شناخته شدن دونالد ترامپ او نباید دیگر وارد کاخ‌سفید شود، اما در حقیقت هیچ قانونی در ایالات متحده وجود ندارد که یک فرد محکوم شده در دادگاه را از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری منع کند و حتی مانع از آن شود که از پشت میله‌های زندان پست ریاست‌جمهوری را در دست بگیرد.
با این حال، انتظار می‌رود نتیجه این پرونده قضایی هر چه که باشد، بر سرنوشت نامزدی آقای ترامپ برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۲۴ تاثیر مستقیمی بگذارد؛ این تاثیر می‌تواند رویگردانی از او و یا جلب حمایت بیشتر باشد.
سرنوشت این پرونده قضایی همچنین ممکن است به شکاف سیاسی در جامعه آمریکا آن هم در بحبوحه انتخابات دامن بزند. چرا که حامیان آقای ترامپ مدعی‌اند که مخالفان رئیس‌جمهوری سابق از نظام قضایی به عنوان سلاحی برای شکست او در رقابت‌های سیاسی استفاده می‌کنند.
در مقابل، حامیان محکومیت دونالد ترامپ می‌گویند «هیچ کس فراتر از قانون نیست» و اتفاقا «اجرای عدالت» در این پرونده می‌تواند متضمن سلامت دستگاه قضایی، نظام حکومتی و مردمسالاری در ایالات متحده شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar