ایرنا/ کاملا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا سفر به ۳ کشور آفریقایی را از فردا با ورود به غنا آغاز می کند؛ سفری که رسانه های بین المللی یکی از مهم ترین اهداف آن را مقابله با توسعه روابط چین با کشورهای قاره سیاه برشمرده اند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، دولت جو بایدن در حالی که به دنبال اثبات این موضوع به کشورهای آفریقایی است که آمریکا شریک بهتری در مقایسه با چین که دهه هاست در این قاره سرمایه گذاری های سنگینی انجام داده است، کاملا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا را برای سفر به ۳ کشور غنا، تانزانیا و زامبیا می فرستد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا از ۲۶ تا ۲۹ مارس ( ۶ تا ۹ فروردین ) به غنا سفر خواهد کرد سپس از ۲۹ تا ۳۱ مارس ( ۹ تا ۱۱ فروردین ) در تانزانیا خواهد بود و سرانجام از ۳۱ مارس تا اول آوریل ( ۱۱ تا ۱۲ فروردین) از زامبیا دیدار خواهد کرد. وی در این سفرها با روسای جمهوری این ۳ کشور دیدار خواهد کرد و قرار است سرمایه گذاری هایی در بخش عمومی و خصوصی اعلام شود.

کاملا هریس پیرامون فعالیت چین در مسائل تکنولوژی و اقتصادی در افریقا و وام های بازسازی چین به این قاره که موجب نگرانی های آمریکاست با سران این کشورها به بحث و تبادل نظر خواهد پرداخت.

زامبیا نخستین کشوری است که در پرداخت بدهی طی دوران همه گیری ویروس کرونا شکست خورد با بدهکارانش از جمله چین برای رسیدن به توافق کار می کند.

یکی از مقامات آمریکایی که خواست به خاطر حساسیت این موضوع نامش فاش نشود در مصاحبه با خبرگزاری رویترز با توصیف رقابت با چین گفت : « ما از شرکای خود در آفریقا نمی خواهیم انتخاب کنند. » باوجود این در ادامه سخنانش افزود آمریکا نگرانی های جدی درباره برخی رفتارهای چین در آفریقا دارد.

این مقام آمریکایی گفت هریس درباره بهترین راه ها برای جامعه جهانی در برابر چالش های وام و بدهی که غنا و زامبیا با آن مواجه شدند بحث و گفت و گو خواهد کرد.

کاخ سفید در ماه دسامبر سال میلادی گذشته میزبان اجلاس رهبران آفریقا بود و قرار است جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در سال جاری میلادی به قاره آفریقا سفر کند.

کشورهای آفریقایی نیز همچون کشورهای سایر مناطق جهان نظیر خاورمیانه، امریکای لاتین و حتی اروپا با مشاهده توانمندی های چین در عرصه های گوناگون اقتصادی و فناوری، به سمت این قدرت شرق آسیا چرخش پیدا کرده اند و این رویکرد نگاه به شرق، سخت موجب نگرانی آمریکایی ها شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar