ایرنا/ ارتش و کمیته های مردمی یمن همزمان با آغاز نهمین سال تجاوز ائتلاف سعودی به این کشور، بر مناطقی در استان «شبوه» مسلط شدند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از رسانه های یمنی، ارتش و کمیته های مردمی یمن مناطق مهمی از استان شبوه از جمله ارتفاعات کوهستانی در منطقه «عاود» در جنوب بخش مرخة العلیا و ارتفاع رهبردی «امخشاش» را تصرف کردند.

نیروهای مورد حمایت ائتلاف سعودی پس از محاصره بامداد امروز، از این مناطق عقب نشینی کردند.

برخی منابع از درگیری های شدیدی در این مناطق میان ارتش و کمیته های مردمی یمن با نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی خبر دادند.

نیروهای دولت نجات ملی یمن پس از عقب نشینی نیروهای ائتلاف، حدود ۸ کیلومتر در این منطقه نفوذ کردند.

برخی رسانه ها نیز از هدف قرار گرفتن نیروهای ائتلاف سعودی توسط پهپادهای ارتش یمن و فروپاشی مقاومت آن ها در این درگیری ها خبر می دهند.

این نخستین عملیات ارتش و کمیته های مردمی یمن با آغاز نهمین سال تجاوز ائتلاف سعودی – آمریکایی به این کشور است.

از ششم فروردین سال ۱۳۹۴ (۲۶ مارس ۲۰۱۵) با تشکیل ائتلاف عربی – آمریکایی، تجاوز به یمن در عملیات «توفان قاطعیت» کلید خورد، این کشور فقیر منطقه تا به امروز یکی از بدترین بحران‌های حقوق بشری در جهان را تجربه می‌کند.

عربستان در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات، حملات گسترده‌ای را علیه یمن آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند اما در سایه مقاومت دلاورانه مردم و نیروهای مسلح یمن و عملیات موشکی و پهپادی ویژه آنها در رسیدن به این اهداف شکست خورد و مجبور به قبول آتش بس شد که این آتش‌بس نیز پس از سه مرحله دو ماهه در نتیجه کارشکنی‌های ائتلاف متجاوز عربی پایان یافت و دیگر تمدید نشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar