ایسنا/ گزارش‌های خبری حاکی از آن است که نتانیاهو سرانجام تحت فشارهای اعتراضات سراسری علیه لایحه اصلاحات قضایی ضمن دیدار با سران احزاب متحد خود اعلام کرد که قصد دارد روند رسیدگی به لایحه مزبور را متوقف کند.

به نقل از اسکای نیوز، منابع سیاسی اسراییلی امروز (دوشنبه) اعلام کردند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تصمیم به تعلیق طرح جنجالی اصلاحات قضایی گرفته است.

این منابع سیاسی گفتند که نتانیاهو پس از دیدار با رهبران احزاب شرکت کننده در ائتلاف حاکم تصمیم به تعلیق اصلاحات قضایی گرفته است.

شبکه خبری الجزیره از احتمال سخنرانی نتانیاهو در پارلمان این رژیم خبر داده است.

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی این رژیم تهدید کرده که در صورت تعلیق یا توقف این طرح از کابینه اسراییل استعفا می‌دهد که در این صورت ائتلاف کابینه فروخواهد پاشید. او به نتانیاهو اطلاع داده که سرگرم بررسی گام‌های بعدی است.

شبکه 12 رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد که بن گویر به نتانیاهو از استعفایش از کابینه خبر داده اما  گفته از ائتلاف دولت خارج نخواهد شد و به حمایت از آن ادامه خواهد داد.

این در حالی است که آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی از اعضای حزب لیکود خواسته است کابینه نتانیاهو را منحل کرده و ائتلافی جدید تشکیل دهند.

هدف این اصلاحات کاهش قدرت دیوان عالی برای لغو قوانینی است که آن را غیرقانونی می داند. بر اساس این اصلاحات، نمایندگان مجلس می‌توانند با اکثریت ساده تصمیمات دیوان عالی کشور را رد کنند.

اصلاحات پیشنهادی به سیاستمداران قدرت بیشتری برای انتصاب قضات می‌دهد، برخلاف آنچه در حال حاضر وجود دارد که این امر برعهده کمیته‌ای که شامل ۹ قاضی از احزاب مختلف مانند کانون وکلا، دولت، مجلس و قوه قضائیه است. لغو استدلالی که به عنوان «معقول بودن» شناخته می شود، زیرا این استدلال به دادگاه این اختیار را می دهد که هر تصمیم دولتی را که غیرمنطقی بداند لغو کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar