تسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه روسیه اظهارداشت دادگاه لاهه مطیع آمریکا است و نمی‌توان انتظار داشت جنایات جنگی آمریکا و ناتو در افغانستان را پیگیری کند.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک نشست خبری اظهارداشت دادگاه کیفری بین‌المللی(لاهه) مطیع آمریکا است و به همین دلیل از بررسی و رسیدگی به جنایت‌های آمریکا و ناتو در افغانستان و عراق چشم‌پوشی کرده است.

وی اظهارداشت در هنگام حضور آمریکا و ناتو در افغانستان و عراق، بیش از یکصد هزار غیرنظامی کشته شدند، اما به علت پشتیبانی غرب، این جنایت‌ها پیگیری نشده‌اند.

زاخارووا گفت: دادگاه بین‌المللی کیفری، وکلا و قاضی‌های آن مطیعانه مسیری را دنبال می‌کنند که توسط حامیان غربی آنان تعیین شده است. این نهاد هرگز در موردی جنایاتی که از سوی شماری از کشورها در افغانستان و عراق انجام شده و صدها هزار غیر نظامی در آن کشته شده‌اند، تحقیق نخواهد کرد. همچنان هیچ کسی شمار کشته شده‌ها در افغانستان را حساب نکرده است. همه می‌دانند که ناتو آن‌جا بود.


گفتنی است که پیش از این تلاش‌های دادگاه لاهه برای بررسی جنایات جنگی آمریکا در افغانستان به دلیل تهدیدات واشنگتن ناکام مانده بود.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا به‌خاطر تلاش برای بررسی جنایات نظامیان آمریکایی در افغانستان، دادستان پیشین این دادگاه را مورد تحریم قرار داده بود. کاخ سفید همچنین در واکنش به این موضوع دستوری را برای اعمال تحریم‌های اقتصادی و محدودیت‌های مسافرتی علیه کارکنان دادگاه لاهه صادر کرد که در تحقیقات جنایات جنگی آمریکا در افغانستان دخیل بودند.

پس از این تهدیدات نیز «کریم‌خان»، دادستان‌کل جدید دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کرد که بررسی جنایات جنگی آمریکا در افغانستان در اولویت این دادگاه قرار ندارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar