تسنیم/ صدر اعظم آلمان در سفری به استونی با اشاره به اینکه شرایط امنیتی جناح شرقی ناتو بسیار پیچیده و مخاطره آمیز است بر لزوم حمایت قدرتمندانه نظامی از این منطقه تاکید کرد.

به نقل از"ان تی وی" آلمان، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در سفر به استونی بر تعهد کشورش به دفاع از شرکای ناتو در منطقه بالتیک در صورت حمله به این کشورها تاکید کرد. شولتز پس از دیدار با همتایان خود کاجا کالاس (استونی)، کریسیانیس کارینز (لتونی) و اینگریدا سیمونیته (لیتوانی) در تالین گفت: دوباره به وضوح باید بگویم: ما آماده دفاع از هر سانتی متر مربع از خاک ناتو در برابر حملات هستیم. و من دقیقاً همانطور که می گویم منظورم است.

هم زمان شولتز این مسئله را که چه تعداد سربازان آلمانی باید در لیتوانی مستقر شوند، به عنوان بخشی از وعده اعزام تیپ 3000 تا 5000 سرباز برای محافظت از این کشور باز گذاشت. هنگامی که در مورد انتظارات لیتوانیایی از مستقر شدن این تیپ به طور کامل در این کشور پرسیده شد، صدراعظم آلمان از پاسخ به آن طفره رفت.

وی تاکید کرد که وقتی صحبت از حمایت از کشورهای مرز شرقی ناتو به میان می آید، آلمان در اینجا در کشورهای بالتیک بسیار متنوع عمل می کند و اما نه تنها در آنجا. وی افزود: این کمک ها شامل حضور سربازان در لیتوانی نیز می شود. این همچنین به این معنی است که اکنون زیرساخت‌ها در آنجا توسعه می‌یابند. و همچنین قول داده‌ایم که ساختارهایی را ایجاد کنیم تا بتوانیم همیشه نیروها را خیلی سریع به آنجا منتقل کنیم. شولتز تاکید کرد که بخش‌هایی از تیپ رزمی آلمانی در هفته‌های آینده دوباره به لیتوانی منتقل خواهند شد.


شولتز در تالین تاکید کرد: وضعیت امنیتی اینجا در کشورهای بالتیک، در جناح شرقی ناتو، مخاطره آمیز و بحرانی است. اقدامات لازم انجام شده است. صدراعظم آلمان گفت: ما به طور مداوم ارتش آلمان را برای دفاع از اروپای مرکزی و شمال شرقی آماده می کنیم. ما با تقویت دفاع متحدانمان، امنیت را برای کل اتحاد و در نتیجه برای اروپا افزایش می دهیم.

استونی، لتونی و لیتوانی از سال 2004 عضو اتحادیه اروپا و ناتو هستند. سه کشور دریای بالتیک با روسیه و تا حدی با متحد آن بلاروس هم مرز هستند.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان هم در برلین اعلام کرد که ارتش آلمان همچنین امنیت نشست آتی ناتو در لیتوانی را تامین خواهد کرد و به همین منظور سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت را از اسلواکی به این کشور منتقل خواهد کرد. نشست سران ائتلاف نظامی ناتو در ماه جولای در ویلنیوس پایتخت لیتوانی برگزار خواهد شد.

سه رهبر بالتیک در تالین همچنین از متحدان خود خواستند تا هزینه های نظامی خود را افزایش دهند و بر لزوم عضویت اوکراین در ناتو که مورد حمله روسیه قرار گرفته بود، تاکید کردند. خانم کالاس گفت: برای صلح در اروپا به اوکراین در اتحادیه اروپا و ناتو نیاز داریم. هیچ منطقه خاکستری در اروپا نباید وجود داشته باشد - اینها بستر مناسبی برای جنگ هستند. وی افزود: گسترش اتحادیه اروپا و ناتو باعث ایجاد ثبات شده است. وی گفت که کشورهای بالتیک نمونه آن هستند.

استونی، لتونی و لیتوانی جنگ روسیه علیه اوکراین را تهدیدی مستقیم برای امنیت خود می دانند. آنها قبلاً هزینه های نظامی خود را به شدت افزایش داده اند و در حال ارتقاء نیروهای مسلح خود هستند. آنها به عنوان مدافعان موضع واضح غرب علیه روسیه، بر تحریم های بیشتر اتحادیه اروپا علیه مسکو و فروش تسلیحات به اوکراین فشار می آورند. این کشورها همچنین قاطعانه خواستار تقویت جناح شرقی ناتو هستند. شولتز و سران دولت بالتیک به اوکراین قول کمک بیشتر تا زمانی که لازم باشد را دادند.

هم زمان شولتز در تالین اطمینان داد که سلاح های آلمانی ارائه شده به اوکراین در خاک روسیه استفاده نخواهد شد. این مقام آلمانی گفت: روسیه به اوکراین حمله کرد و به همین دلیل اوکراین می تواند از خود دفاع کند و در عین حال واضح است که تسلیحاتی که ما عرضه کردیم فقط در خاک اوکراین استفاده خواهد شد. وی به اظهارات مشابه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مورد تسلیحات آمریکایی در نیویورک تایمز اشاره کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar