فارس/ یک مقام وزارت خارجه روسیه گفت انتقال تسلیحات و تجهیزات توسط ترکیه برای نیروهای مسلح اوکراین، با اهداف اعلامی آنکارا در قبال جنگ اوکراین سازگار نیست.

این دیپلمات روس در اشاره به اهداف اعلامی آنکارا در قبال جنگ اوکراین در مصاحبه با «ریانووستی» روسیه کفت: آنکارا مکرراً از تمایلش برای تضمین آتش‌بس زودهنگام در اوکراین و تداوم روند گفت‌وگو با میانجیگری خود گفته است. قطعاً تامین تسلیحات و تجهیزات نظامی به رژیم کی‌یف مستقیماً با چنین اهدافی در تضاد است و با نقش میانجی سازگار نیست. 

به گزارش اسپوتنیک، ترکیه به‌ویژه پهپادهای تهاجمی «بیرقدار تی‌بی-۲» به اوکراین منتقل کرده است. طبق این گزارش، تحویل این تسلیحات به کی‌یف از سال ۲۰۱۸ جریان داشته است. 

«اسماعیل دمیر» مدیر صنایع دفاعی ترکیه اخیراً مدعی شد صادرات سالانه دفاعی و هوافضای ترکیه در سال ۲۰۲۲ برای اولین بار از مرز  چهار میلیارد دلار عبور کرد.

«اوزگور اکسی» تحلیلگر نظامی ترکیه گفته روند افزایشی صادرات در درجه اول باید به هوافضا و به ویژه پهپادهای ساخت ترکیه نسبت داده شود. طبق تحلیل‌ها، پهپاد بیرقدار ترکیه با وجود سر و صدای زیاد در عرصه جنگ روسیه با اوکراین چندان موفق نبوده است.

جنگ روسیه و اوکراین همچنان ادامه دارد و کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا با تمام امکانات خود در حال حمایت و پشتیبانی از کی‌یف هستند. آمریکا بیش از ۳۵.۴ میلیارد دلار تسلیحات از آغاز جنگ اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ به کی‌یف ارائه کرده و اتحادیه اروپا نیز ۱۳.۳ میلیارد دلار به این کشور کمک کرده‌ است؛ با این حال، معاون وزیر خارجه اوکراین مدعی است کشورش به ۱۰ برابر این کمک‌ها برای پایان دادن به «تجاوز روسیه» در سال جاری نیاز دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar