فارس/ اوکراین مدعی شد، روسیه برای دست زدن به اقدام تحریک آمیز در نیروگاه‌ هسته‌ای زاپروژیا با هدف مختل کردن برنامه ضدحمله کی‌یف دسیسه‌چینی کرده است.

سازمان اطلاعات ارتش اوکراین ادعا کرد، روسیه دسیسه‌ یک «اقدام تحریک آمیز در ابعاد بزرگ» در نیروگاه هسته‌ای «زاپروژیا» واقع در جنوب شرق این کشور با هدف مختل کردن ضدحمله قریب الوقوع کی‌یف را طراحی کرده است.

به نوشته خبرگزاری «پرس اسوسیشن»، اداره اطلاعات وزارت دفاع اوکراین ادعا کرد، نیروهای مسلح روسیه قصد دارند حمله ای علیه نیروگاه برق هسته‌ای زاپروژیا، بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا، ترتیب داده،سپس گزارش نشت رادیواکتیو را مخابره خواهند کرد و با این کار باعث ‌شوند تحقیقات بین‌المللی درباره حادثه به اجرا در آمده، درگیری‌ها متوقف شده و وقفه لازم برای تجمیع دوباره نیروهایشان را به دست بیاورند.

طبق ادعای این سازمان اطلاعاتی، روسیه برای کمک به اجرای این طرح «در تعویض چرخشی پرسنل هیات ناظر دائم سازمان بین‌المللی انرژی اتمی» که برای روز شنبه برنامه‌ریزی شده بود اختلال به وجود آوردند.

به نوشته خبرگزاری پرس اسوسیشن، سازمان اطلاعات ارتش اوکراین هیچ سند و مدرکی در پشتیبانی از هیچ یک از ادعاهای خود ارائه نکرده است. سازمان بین‌المللی انرژی اتمی هم اعلام کرد، درباره این ادعاها اظهار نظر نمی‌کند.

دولت آمریکا، نزدیک‌ترین و اصلی ترین متحد کی‌یف در جنگ با روسیه، اعلام کرد، وضعیت را از نزدیک تحت رصد داشته و نشانه‌ای از وقوع نشت مواد رادیو اکتیو در این نیروگاه مشاهده نکرده است.

«اولکسی دانیلوف»،  دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین در مصاحبه‌ای به شبکه «بی.بی.سی» مدعی شد، ضد حمله اوکراین علیه مواضع روسیه که از مدتها‌ قبل رسانه‌ها و متحدان غربی اوکراین درباره آن گمانه‌زنی کرده‌اند، ممکن است «فردا، پس فردا یا در عرض یک هفته» رخ دهد.

نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا، یکی از 10 نیروگاه هسته‌ای بزرگ اول جهان، در منطقه‌ای همنام با خودش در جنوب شرق اوکراین که بخشی از آن در کنترل روسیه است، قرار دارد.

با وجود آنکه شش راکتور این نیروگاه از ماه‌ها قبل خاموش بوده‌اند اما این نیروگاه به برق و پرسنل متخصص به منظور فعال نگه داشتن سامانه‌های خنک کننده حیاتی و اجرای دیگر تدابیر ایمنی نیاز دارد.

درگیری‌ها در نزدیکی این نیروگاه، بارها در روند تامین برق آن اختلال ایجاد کرده و به نگرانی ها درباره وقوع فاجعه‌ای مشابه با فاجعه سال 1986 نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در شمال اوکراین قرار داشت، دامن زده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar