فارس/ روزنامه انگلیسی «گاردین» در تحلیلی از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، ضمن «از دست‌ رفته» خواندن فرصت ائتلاف مخالفان برای پیروزی، تاکید کرد که رجب طیب اردوغان حتی در مناطق زلزله‌زده هم محبوبیت بیشتری دارد.

روزنامه انگلیسی «گاردین» گزارشی درباره دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه منتشر کرده و نوشت: ائتلاف مخالفان شانس پیروزی در دور اول را از دست دادند و حالا «رجب طیب اردوغان»، رهبر ائتلاف مردم، حتی در مناطق زلزله‌زده ترکیه هم که انتظار می‌رفت منتقد سیاست‌های او باشند، پیشتاز است.

طبق گزارش پایگاه اینترنتی شبکه «المیادین»، گاردین نوشت: انتخابات ریاست جمهوری ترکیه فرصتی را برای رای‌دهندگان فراهم می‌کند تا به دو دهه حکومت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی ترکیه پایان دهند؛ زیرا او در این دو دهه بر اصلاحات جامع و رونق ساخت و ساز کشور اشراف داشت و علاوه بر آن، بحران مالی فزاینده و سیستم سرکوب مخالفانش را ایجاد کرد.

این روزنامه در گزارشش نوشت: آنچه در ابتدا به نظر می‌رسید همه‌پرسی درباره حکومت او بود، اما دور اول به فرصتی از دست رفته برای مخالفان ترکیه تبدیل شد و «کمال قلیچداراوغلو» رقیب اردوغان از رای‌گیری‌ها عقب ماند و به دنبال راهی برای پیروزی در دور دوم گشت.

در ادامه گزارش گاردین آمده بود: موفقیت غیرمنتظره اردوغان در هیچ کجا به اندازه مناطق آسیب دیده از زلزله ویرانگر فوریه مشهود نبود، جایی که او به راحتی اکثریت آراء را در هفت استان از جمله ۱۱ استان آسیب دیده به دست آورد.

این روزنامه می‌نویسد: نتایج انتخابات دور اول، انتظارات خیلی‌ها را برای خشم عمومی از واکنش دیرهنگام دولت به وضعیت اضطراری و همچنین فساد گسترده در بخش ساخت و ساز که در دوران حکومت اردوغان ایجاد شده بود، از بین برد. این موضوع می‌تواند منجر به تغییر رادیکال در موضع رای‌دهندگان و حتی در میان محافظه‌کاران مناطقی همچون استان «قهرمان مرعش» شود.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، «نتایج آراء پارلمان ترکیه در قهرمان مرعش نشان می‌دهد که او چگونه به نسبت حزب عدالت و توسعه خود که از آخرین رای‌گیری بیش از ۱۱ درصد از آرا را از دست داده است، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. در این منطقه، بسیاری از رای‌دهندگان مشکلات موجود در دولت از جمله واکنش به زلزله را به حزب عدالت و توسعه نسبت می‌دهند اما به اردوغان نه».

روز گذشته (شنبه، ۲۷می)  آخرین نظرسنجی که توسط بنیاد تحقیقات ترکیه انجام شد و روزنامه «حریت» نتایج آن را منتشر کرد. این نظرسنجی نشان می‌داد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با کسب ۵۳.۷ درصد آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز خواهد شد.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، اردوغان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مجدداً انتخاب خواهد شد؛ تخمین زده می‌شود که در دور دوم، از ۵درصد آرای اختصاص یافته به «سنان اوغان»، کاندید سوم دور اول، ۱.۷۵ درصد آرا به نفع اردوغان و ۱.۲۵درصد به نفع کمال قلیچداراوغلو، کاندید مخالفان اختصاص پیدا کند.

وقتی از پاسخ‌دهندگان پرسیده شد که چرا در دور اول به اردوغان رای دادند، ۴۱.۲ درصد پاسخ دادند که «به او اعتماد دارند»، ۲۹.۶ درصد پاسخ‌شان این بود که اردوغان در ایجاد «ثبات» موفق بوده است؛ ۲۴.۸درصد پاسخ داده‌اند که او به وعده‌هایش عمل می‌کند و ۴.۴ درصد انتخاب او را به عنوان پاسخی به مخالفان توصیف کرده اند.

روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست»، روز سه‌شنبه، ۲۳می گزارشی تحلیلی درباره احتمال پیروزی اردوغان منتشر کرده و نوشت: طی رقابت‌های دور اول انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهور ترکیه، در شش استانی که بیشترین تلفات زمین لرزه این کشور به ثبت رسید، اردوغان به عنوان رئیس جمهور ترکیه و رهبر ائتلاف «مردم» توانست به طور میانگین ۶۳ درصد آراء را به دست آورد. این نشان می‌دهد که زلزله ترکیه، جایگاه اردوغان را تکان نداده است.

واشنگتن پست در ادامه گزارش داد: در شش استانی که بیشترین تلفات را در اثر زلزله ترکیه به ثبت رسانده‌اند، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه آراء بیشتری را به دست آورده است. این روزنامه آمریکایی افزود اردوغان در هاتای، تنها با پنج درصد آراء شکست خورد؛ جایی که شاهد بدترین ویرانی‌ها بود.

اردوغان در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه ۴۹.۵۲ درصد و رقیب او، نامزد احزاب مخالف، قلیچداراوغلو، ۴۴.۸۸ درصد آرا را به دست آوردند. دور دوم انتخابات ریاست جمهوری امروز (یکشنبه، ۲۸ می) آغاز شده و رقابت‌ها بین دو ائتلاف در جریان است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar