فارس/ رئیس سرویس گارد مرزی روسیه از ورود بیش از سه و نیم میلیون شهروند اوکراینی به روسیه از فوریه 2022 خبر داد.

«ولادیمیر کولیشوف» رئیس سرویس گارد مرزی روسیه شنبه (۲۷ مه) گفت بیش از سه و نیم میلیون شهروند اوکراینی از آغاز درگیری‌ها در اوکراین که بیش از یک سال از آن گذشته، وارد روسیه شده‌اند. 

او در مصاحبه با خبرگزاری «تاس» گفت به دلیل وخامت وضعیت انسانی در منطقه خصومت‌ها، مقام‌های روسیه اقداماتی را برای تسهیل ورود میلیون‌ها اوکراینی انجام داده‌اند. این مقام روس مشخص نکرد که آیا این تعداد اوکراینی در روسیه مانده‌اند یا برخی از آن‌ها بعد از ورود، این کشور را ترک کرده‌اند. 

به گزارش شبکه روسی «راشا تودی»، کولیشوف متذکر شد درگیری‌ دو کشور به تشدید تهدیدات نظامی علیه مرزهای روسیه منجر شده که ناشی از تلاش‌های کی‌یف برای اقدامات تحریک‌آمیز و فرستادن نیروهای خرابکار و شناسایی به روسیه است. 

اخیراً وزارت دفاع روسیه اعلام کرد تشکل‌های ملی‌گرای وابسته به اوکراین که به منطقه مرزی روسیه نفوذ کرده بودند را طی عملیاتی به طور کامل نابود کرد.

در جدیدترین تحول جنگ اوکراین، اوکراینی‌ها تسلط کامل بر شهر باخموت را پس از ماه‌ها درگیری شدید از دست دادند. باخموت یک مرکز حمل‌ونقل و لجستیک منطقه‌ای در دونتسک اوکراین و بخشی از منطقه صنعتی دونباس است که اکثر جمعیت آن روس‌زبان هستند. مسکو عملیات نظامی خود را به درخواست جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک در دونباس برای دفاع از آن‌ها در مقابل حملات اوکراین آغاز کرد.

به گفته کارشناسان، بلایی که رؤیاهای ولودیمیر زلنسکی کُمدین و سلبریتی‌ای که بعدها رئیس‌جمهور اوکراین شد، بر سر مردم کشورش آورده، تبعات طولانی‌مدت دارد. زلنسکی تلاش داشت تا با تبعیت از آمریکا، کشورش در ناتو عضو شود، امری که امنیت روسیه را دچار چالش و تنش می‌کرد.

تلاش‌های وی نه‌تنها به عضویت کی‌یف در ناتو منتهی نشد، بلکه اوکراین تاکنون حدود ۲۰ درصد از خاکش را از دست داده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar