فارس/ ارتش سودان به فرماندهی عبدالفتاح البرهان با نیروهای پشتیبانی سریع به فرماندهی «حمیدتی» آتش‌بس در این کشور را 5 روز دیگر تمدید کردند.

منابع خبری شامگاه امروز دوشنبه خبر دادند که ارتش سودان به فرماندهی عبدالفتاح البرهان با نیروهای پشتیبانی سریع به فرماندهی «حمیدتی» باز هم آتش‌بس در این کشور را تمدید کردند.

شبکه خبری الجزیره گزارش داد که این توافق به مدت پنج روز دیگر تمدید شده است. سخنگوی فرآیند سیاسی در سودان هم گفت که از این توافق استقبال می‌کند و خواستار پایبندی کامل به متن توافق و رسیدگی به وضعیت انسانی در این کشور است.

این مقام سودانی همچنین گفت که توقف جنگ و انتخاب راهکارهای مسالمت‌آمیز و مبتنی بر مذاکره، بهترین راه برای حل بحران در سودان است.

 ارتش سودان و فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع، سی و یکم اردیبهشت ماه گذشته هم آتش‌بس را تمدید کردند؛ البته طرفین درگیر در سودان، دوازدهم اردیبهشت ماه جاری بر سر تمدید هفت روزه آتش‌بس در این کشور به توافق رسیدند، ولی چند روز بعد، این توافق نقض شد.

 این آتش‌بس، هفت روزه و قابل تمدید بود. ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع شامگاه پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت هم در جده توافقنامه‌ای را امضا کردند.بر اساس این توافق، دو طرف درگیری توافق کردند که از هرگونه حملاتی که به غیرنظامیان آسیب می‌رساند خودداری کنند.

طرفین درگیر در سودان به توافق رسیدند که به تمامی غیرنظامیان در مناطق درگیری و محاصره شده اجازه دهند که این مناطق را ترک کنند. دو طرف توافق کردند که به ادامه اقدامات بشردوستانه و تامین نیازهای غیرنظامیان پایبند باشند. ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع همچنین تاکید کردند که به حق حاکمیت سودان پایبند بوه و از تمامیت ارضی این کشور حفاظت خواهند کرد.

درگیری‌ نیروهای پشتیبانی سریع سودان به فرماندهی حمیدتی و ارتش این کشور تحت فرماندهی البرهان از پانزدهم ماه آوریل آغاز شده و همچنان ادامه دارد. جنگ داخلی در سودان تاکنون، صدها کشته و هزاران زخمی به دنبال داشته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar