ایرنا/ ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در پیام ویدئویی چهارشنبه شب خود با بیان اینکه توجه ویژه‌ای به کریدور غلات و امنیت ما در دریای سیاه می‌شود، گفت: جهان از نقش اساسی صادرات غلات اوکراین برای امنیت غذایی آگاه است.

به گزارش رسانه‌های اوکراینی، زلنسکی افزود: به طور کلی، امنیت در دریای سیاه و اثربخشی قوانین بین‌المللی در کشتیرانی یک عامل امنیتی مهم در سطح جهانی است.
رئیس جمهور اوکراین یادآور شد: برای مثال در حال حاضر از ۳ بندری که به عنوان بخشی از طرح غلات دریای سیاه توافق شده در واقع بندر «جنوبی» (Pivdennyi) مسدود شده در حالی که این بندر از نظر ظرفیت، بزرگ‌ترین بندری است که در طرح غلات دریای سیاه گنجانده شده است.
وی افزود: بیش از ۱.۵ میلیون تن از محصولات کشاورزی در این بندر انباشته شده و حداقل ۱۰ کشور از جمله ترکیه، مصر، بنگلادش و چین در انتظار این غلات بلوکه شده هستند.
زلنسکی تصریح کرد: بدیهی است که هرچه غذای کمتری به این کشورها عرضه شود، قیمت مواد غذایی بالاتر برود و مردم این کشورها مجبور شوند سهم بیشتری از بودجه خانواده خود را به تهیه مایحتاج معیشتی خود اختصاص دهند.
رئیس جمهور اوکراین خاطرنشان کرد: بنابراین، محاصره یک بندر در اوکراین خطرات بسیار جدی را برای کشورهای مختلف ایجاد خواهد کرد و حتی آن دسته از کشورهایی که روسیه تمایل به برقراری روابط حسنه با آنها دارد نیز از این مساله آسیب خواهند دید.
وی افزود: من از همه کسانی که در جهان به ما در حفظ و افزایش فضای امنیتی در دریای سیاه کمک می‌کنند و مسکو را در زمینه رفع انسداد منابع غذایی تحت فشار قرار می‌دهند، تشکر می‌کنم.


 
 
  
  
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar