ایرنا/ روبرتا متسولا رئیس پارلمان اروپا گفت: تا زمانیکه روسیه اوکراین را ترک نکند ما همچنان به حمایت خود از کی‌یف ادامه خواهیم داد.

به گزارش رسانه‌های اوکراینی، رئیس پارلمان اروپا چهارشنبه شب افزود که اتحادیه اروپا قاطعانه به حمایت خود از اوکراین در بحبوحه ادعاهای مسکو مبنی بر اینکه کی‌یف مسئول حملات پهپادی به پایتخت روسیه است، ادامه می‌دهد.
متسولا اظهار کرد: حکایت مناقشه اوکراین، داستان جنگ میان دو کشور نیست بلکه حکایت کشوری است که به کشور دیگری حمله کرده و بخشی از سرزمین آن را به اشغال خود درآورده است.
رئیس پارلمان اروپا در پاسخ به این پرسش که در مورد احتمال استفاده اوکراین از تسلیحات اهدایی اتحادیه اروپا برای حمله به اهدافی در داخل خاک روسیه چه احساسی دارد؟، تاکید کرد: روسیه کسی بود که به خاک اوکراین حمله کرده است.
این سیاستمدار افزود: فکر می‌کنم هر کسی که این استدلال را مطرح می‌کند، در حقیقت این واقعیت را فراموش کرده است که این روسیه بود که به اوکراین حمله کرد.
در ساعات اولیه روز سه‌شنبه تقریباً ۲۵ پهپاد به مسکو حمله کردند.
به نوشته رسانه‌های اوکراینی پس از آنکه مقامات مسکو، کی‌یف را به انجام ده‌ها حمله پهپادی که منجر به زخمی شدن دو شهروند روسیه شد متهم کردند، متسولا بر عزم اتحادیه اروپا برای ایستادن در کنار کی‌یف بدون توجه به تحولاتی که در جنگ میان این دو کشور رخ می‌دهد، تاکید کرد.

متسولا در ادامه و در پاسخ به این پرسش که آیا با شهروندان اتحادیه اروپا به اندازه کافی در مورد اتخاذ تصمیماتی برای افزایش هزینه‌های امنیتی کشورهای عضو این اتحادیه مشورت شده است؟، گفت: افزایش هزینه‌های امنیتی اعضای اتحادیه اروپا یک اقدام موجه است.
وی با اشاره به جنگ در اوکراین گفت: آنچه ما در مورد آن صحبت می‌کنیم کمک به کشوری است که برای ارزش‌ها و آزادی‌های اساسی ما می‌جنگد.
در اوایل ماه می میلادی، کمیسیون اروپا از طرحی برای افزایش تولید گلوله اتحادیه اروپا به ۱ میلیون گلوله در سال آینده برای تامین نیاز کی‌یف، بخشی از تلاش گسترده‌تر برای افزایش هزینه‌های دفاعی کشورهای عضو، رونمایی کرد. این طرح استفاده از ۵۰۰ میلیون یورو (۵۳۰ میلیون دلار) از پول عمومی اتحادیه اروپا را پیش‌بینی می‌کند.

کمسیون اروپا در چندین سند آماده شده، اولویت را به تقویت تولیدات دفاعی اختصاص داده و نزدیکترین هدف کوتاه مدت، افزایش تولید گلوله‌های توپ ۱۵۵ میلی‌متری، خمپاره انداز و انواع مختلف موشک‌های سطح‌به‌سطح و سطح‌به‌هوا به منظور ارسال به اوکراین و پر کردن زرادخانه‌های اروپا است.
کمیسیون اروپا پیشتر نقشه راه افزایش تولید مهمات را ارائه کرد و ۵۰۰ میلیون یورو از بودجه این اتحادیه و یک میلیارد یورو از بنیاد صلح اروپا به این هدف اختصاص داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar