ایسنا/ وزیر دفاع آمریکا تصمیم پکن برای رد دیدار بین وزیران دفاع ایالات متحده و چین را "مایه تاسف" دانست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، واشنگتن از لی شانگفو، وزیر دفاع چین دعوت کرده بود تا در حاشیه نشست دفاعی این هفته در سنگاپور با لوید آستین، همتای آمریکایی گفتگو کند. اما پکن با این دیدار مخالفت کرد، اگرچه از تایید رسمی این رد دعوت خودداری کرده است.
یک سخنگوی دولت چین تنها گفت: "ایالات متحده به وضوح می‌داند که چرا در حال حاضر در ارتباطات نظامی مشکلاتی وجود دارد". آستین در سفری کوتاه قبل از ورود به سنگاپور در توکیو ، تصمیم پکن را "تأسف بار" خواند و گفت: "شما بارها شنیده‌اید که من از اهمیت گفتگو با کشورهایی با توانایی‌های بزرگ و قابل توجه برای مدیریت بحران‌ها و ممانعت از خارج شدن غیر ضروری اوضاع از کنترل گفته‌ام."
وی گفت: "رهگیری‌های تحریک آمیز اخیر هواپیماهای ما و همچنین هواپیماهای متحدان ما" توسط چین "بسیار نگران کننده" است.
او افزود: "ما امیدواریم که آنها اقدامات خود را تغییر دهند، اما از آنجایی که آنها هنوز این کار را نکرده‌اند، من نگران این هستم که در مقطعی حادثه‌ای رخ دهد که خیلی سریع از کنترل خارج شود."
ارتش آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که یک خلبان جنگنده چینی هفته گذشته یک «مانور تهاجمی غیرضروری» در نزدیکی یک هواپیمای تجسسی آمریکایی بر فراز دریای چین جنوبی انجام داده است. تصاویر ویدئویی منتشر شده توسط ارتش آمریکا نشان می دهد که یک هواپیمای جنگنده چینی در حال عبور از مقابل هواپیمای آمریکایی است. اما ارتش چین روز چهارشنبه گفت که جت آمریکایی "به یک منطقه آموزشی نظامی نفوذ کرده است". ارتش چین واشنگتن را به اقدام "تحریک آمیز" متهم کرد و گفت که اعزام کشتی‌ها و هواپیماها  به طور جدی به حاکمیت و امنیت ملی چین آسیب می زند.
آستین و دیگر مقامات ایالات متحده برای تقویت اتحادها و شراکت‌ها در آسیا برای مقابله با اقدامات قاطعانه پکن تلاش می کنند، اما نشانه‌هایی نیز وجود دارد که دو طرف در تلاش برای اصلاح روابط خود هستند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، این ماه با وانگ یی، دیپلمات ارشد چینی در وین ملاقات کرد و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفته است که روابط واشنگتن و پکن باید در مدت کوتاهی ترمیم شود. 
آستین روز پنجشنبه گفت که او برای هر فرصتی برای گفتگو آماده است. او گفت: از هر فرصتی برای تعامل با چین استقبال می‌کنم. من فکر می کنم که وزارت‌های دفاع باید به طور معمول با یکدیگر صحبت کنند یا باید کانال های باز برای ارتباط داشته باشند."


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar