فارس/ به رغم امید اوکراین برای عضویت در ناتو، وزیر خارجه آلمان اعلام کرد نمی‌توان درباره الحاق کشورهای حاضر در جنگ به ناتو حرف زد.

«آلالنا بائربوک» وزیر خارجه آلمان در آستانه نشست وزرای خارجه عضو ناتو، درباره پیوستن به این ائتلاف نظامی غربی آب پاکی را روی دست اوکراین ریخت.
منابع رسانه‌ای از اسلو پایتخت نروژ خبر دادند که موضوع الحاق اوکراین به ناتو به یکی از مسائل سوال برانگیز در نشست غیررسمی وزرای خارجه عضو این ائتلاف نظامی غربی تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، آنالنا بائر بوک وزیر خارجه آلمان پیش از آغاز این نشست در جمع خبرنگاران مخالفت آلمان با عضویت اوکراین در ناتو در شرایط فعلی را اعلام کرد.
بائربوک در پاسخ به سوالات خبرنکاران در این باره گفت: «سیاست درهای باز ناتو (برای عضویت کشورهای جدید) به قوت خود باقی است اما همزمان، مشخص است که ما نمی‌توانیم درباره پذیرش اعضای جدید (که) در وسط جنگ هستند، صحبت بکنیم».
وزیر خارجه آلمان در حالی آب پاکی را درباره پیوستن اوکراین به ناتو روی دست این کشور ریخته که کی‌یف بارها از آمریکا و متحدانش خواسته اوکراین را عضو ناتو کنند.
پیش از اظهارات وزیر خارجه آلمان، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در آستانه نشست غیررسمی وزرای خارجه این ائتلاف نظامی گفت همه متحدان موافق هستند که اوکراین به عضویت درآید و روسیه علیه گسترش ناتو حق وتو ندارد.
سخنان استولتنبرگ در حالی مطرح شده که دبیرکل ائتلاف ناتو اخیراً تأکید کرده بود تا زمانی که جنگ با روسیه ادامه دارد، اوکراین نمی‌تواند به این ائتلاف ملحق شود.

مقام‌های ارشد مسکو از قبیل ولادیمیر پوتین بارها هشدار داده‌اند که روسیه عضویت اوکراین در ناتو را «خط قرمز» و مغایر منافع امنیتی روسیه می‌داند و با آن برخورد می‌کند.
شدت گرفتن اظهارات مقام‌های غرب درباره موضوع پیوستن اوکراین به ناتو در شرایطی انجام می‌گیرد که جنگ این کشور و روسیه از پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰ آغاز شده و همچنان با دخالت‌های همه جانبه کشورهای غربی ادامه دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar