ایسنا/ رئیس‌جمهوری فرانسه گفت امکان دارد محاکمه ولادیمیر پوتین در لاهه، به اتهام جنایت جنگی، امکان‌پذیر نباشد، زیرا پوتین تنها کسی است که غرب باید با او برای پایان دادن به جنگ اوکراین مذاکره کند.

به نوشته گاردین، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی‌اش در کنفرانس رهبران اتحادیه اروپا در مولداوی، برنامه‌هایی را برای گسترش سریع اتحادیه اروپا، آشتی بین شرق و غرب اروپا، و در پیش گرفتن مسیری روشن به‌منظور عضویت اوکراین در ناتو مطرح کرد.
به‌گفته ماکرون روسیه مشروعیت خود را کاملا از دست داده، اما اگر ضد حمله آینده اوکراین به هدف‌های نظامی‌اش دست پیدا نکند، اروپا باید ماهیت حمایت خود از اوکراین را مورد بازبینی قرار دهد. او همچنین تاکید کرد اوکراین نه‌تنها از مرزهای خود، بلکه از مرزهای اروپا دفاع می‌کند.
رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین خواستار تداوم سیاست آمریکا در قبال اوکراین شد، اما گفت اتحادیه اروپا ضمن تقویت دفاعی خود باید برای احتمال انتخاب دولت جمهوری‌خواه در واشنگتن آماده شود.
ماکرون در صریح‌ترین اظهارات یک رهبر اروپایی درباره نیاز به مذاکره با پوتین گفت: اگر در چند ماه آینده فرصت برای مذاکره داشته باشیم، باید بین محاکمه و مذاکره انتخاب کنیم.
او تاکید کرد غرب باید مذاکره کند و شروع مذاکرات اولویت بالایی دارد. در عین حال، باید شواهدی علیه روسیه و رهبران آن جمع‌آوری شود.
ماکرون اذعان کرد که فرانسه باید توجه بیشتری به کشورهای اروپای شرقی می‌کرد که پیش از حمله اوکراین درباره روسیه هشدار داده بودند.

رئیس‌جمهوری فرانسه اذعان کرد اروپای غربی در گذشته به درخواست‌های شرق حساس نبود، اما این مرتبه با دفعات پیش تفاوت دارد و خطاب به کشورهای اروپای شرقی چنین گفت: «ما فرصت شنیدن حرف شما را از دست داده‌ایم.»
ماکرون با اشاره به اختلافات پایدار بین اعضای اتحادیه اروپای شرقی و غربی بر سر موضوعاتی مانند روسیه، در سخنرانی در اندیشکده GLOBSEC در براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی،گفت که نباید بین «اروپای قدیم» و «اروپای جدید» تفاوت قائل شد. ما هیچ گاه به اندازه کافی صدای شما را نشنیدیم، صدایی که درخواست شناخته شدن تاریخش و خاطرات دردناکش را داشته است. من معتقدم که ما فرصت‌هایی را برای شنیدن طرف مقابل از دست دادیم، و این زمان به پایان رسیده است."
او به اظهارات ژاک شیراک، رئیس‌جمهوری سابق فرانسه، در سال ۲۰۰۳ اشاره کرد که گفته بود کشورهای اروپای شرقی زمان حمله به عراق در کنار آمریکا و انگلیس ایستادند اما برخی از متحدان اصلی غربی، از جمله فرانسه و آلمان، با آن مخالفت کردند و « زمان سکوت کردن» از دست رفت. این اظهارات کشورهای اروپای شرقی را شوکه کرد و به بی اعتمادی دائمی جدیدترین اعضای اتحادیه اروپا نسبت به پاریس دامن زد که بار دیگر با حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ دوباره ظهور کرد.
پس از حمله روسیه به اوکراین، کشورهای شرقی اتحادیه اروپا مانند لهستان از ماکرون به دلیل باز نگه داشتن کانال های ارتباطی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه یا گفتن اینکه روسیه نباید در جریان تلاش‌های بین المللی برای پایان دادن به درگیری اوکراین "تحقیر" شود، انتقاد کردند.
ماکرون با اشاره به تقسیم اروپا پس از جنگ جهانی دوم هشدار داد: «اروپا نباید اجازه دهد روسیه برای بار دوم اروپای شرقی را برباید.»
او با اشاره به درخواستش به‌منظور افزایش هزینه‌های دفاعی اروپا و هماهنگی در این مورد گفت: «امنیت و ثبات ما نباید به تشخیص رای‌دهندگان آمریکایی واگذار شود.»

پوتین با حمله به اوکراین ناتو «مرده مغزی» شده را احیا کرد

ماکرون با اشاره به ادعای سه سال پیش خود مبنی بر اینکه ناتو در معرض «مرگ مغزی» قرار دارد، گفت: در دسامبر 2019، من سخنان تندی برای ناتو داشتم و در آن زمان بر اختلافاتی که در قلب آن بین ترکیه و چندین قدرت دیگر وجود داشت، تاکید کردم. امروز می توانم بگویم که ولادیمیر پوتین با بدترین شوک الکتریکی آن را احیا کرده است. حمله پوتین به اوکراین زنگ هشداری بود که ناتو به‌خوبی به آن پاسخ داده است، اما برخی از اعضای ناتو اقدام لازم را نکرده‌اند. ماکرون مستقیما به ترکیه اشاره نکرد، ولی منظور او تن ندادن ترکیه به اعمال تحریم‌هایی بود که از جانب کشورهای غربی علیه روسیه اعمال شد.
او همچنین گفت که اروپا باید صنعت دفاعی خود را بسازد و برای حفاظت به آمریکا متکی نباشد، اگرچه او اذعان کرد که کمک ایالات متحده در پول و مواد برای تشکیل یک جبهه معتبر علیه روسیه بسیار مهم بوده است.
ماکرون گفت: بیایید سپاسگزار باشیم و از ایالات متحده تشکر کنیم. اما آیا این دولت برای همیشه هست؟ به همین دلیل است که یک ستون دفاعی اروپا در ناتو ضروری است. امروز باید این واقعیت را جشن بگیریم که یک دولت آمریکایی داریم که به آرمان ما متعهد است. آمریکایی‌ها - هر دولت که باشد - از ما می‌خواهند که بار را با هم تقسیم کنیم، مسئولیت بیشتری برای امنیت خود و همسایگی خود بپذیریم و به همین دلیل است که، بله، یک اروپای دفاعی، یک ستون اروپایی در داخل ناتو، مورد نیاز است.
ماکرون بدون بیان نام رئیس جمهور سابق، خطر بازگشت ترامپ را برجسته کرد و گفت: من تجربه حضور در نشست ناتو با یک دولت آمریکایی دیگر را داشتم که ما را به اندازه دولت فعلی دوست نداشت. من نمی‌توانم نتایج انتخابات آمریکا را پیش‌بینی کنم، اما هر اتفاقی بیفتد، ما باید تعهدات، سرمایه‌گذاری‌ها و مشارکت‌مان را افزایش دهیم.
او مدعی شد که روسیه در جنگ متحمل شکست های آشکاری شده است، از جمله پیوستن فنلاند به ناتو و از دست دادن مشروعیت در صحنه جهانی.
ماکرون گفت: "جنگ هنوز به پایان نرسیده است، اما یک چیز واضح است: اوکراین فتح نخواهد شد. ما می توانیم ببینیم که آنچه قرار بود یک "عملیات ویژه" باشد، در حال حاضر یک شکست ژئوپلیتیکی است.
او پیش‌بینی کرد نشست آینده ناتو در ماه ژوییه نتواند به توافقی در مورد عضویت آینده اوکراین در این پیمان نظامی برسد، اما گفت در عوض «ما باید چیزی مانند تضمین‌های امنیتی داده شده به اسرائیل را به اوکراین بدهیم.» او تاکید کرد: «ما به برنامه‌ای صریح، روشن و مشخص نیاز داریم که راهی به سوی عضویت [اوکراین در ناتو] باشد.»
رهبر فرانسه گفت که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌خواهد تا در مورد همکاری عمیق‌تر برای دستیابی به قابلیت‌های ضربتی خود و تضمین امنیت خود گفتگو کنند. او از وزرای دفاع اروپا دعوت کرد تا در کنفرانسی در پاریس در 19 ژوئن درباره این موضوع بحث کنند.
او همچنین از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تجهیزات دفاعی ساخت اروپا را خریداری کنند.
ماکرون گفت که هدف جایگزینی ناتو با یک مجموعه دفاعی تحت سلطه فرانسه و آلمان نیست. او گفت: «نکته این است که یک اروپای قدرتمند بسازیم.

اتحادیه اروپا باید بزرگ شود

رهبر فرانسه همچنین خواستار گسترش اتحادیه اروپا شد تا کشورهای بیشتری را وارد این عرصه کند.
او گفت که اتحادیه اروپا باید "چند فرمت" را برای برآورده کردن آرزوهای عضویت کشورهای اروپای شرقی و بالکان ایجاد کند.
گرجستان، مولداوی و اوکراین از جمله کشورهایی هستند که برای پیوستن به بلوک اروپایی درخواست داده اند، اما پیروی از قوانین الحاق می‌تواند یک رویه دشوار باشد.
ماکرون گفت: "بله، اتحادیه اروپا باید گسترش یابد. بله، باید از نظر حکمرانی و اهداف آن تجدید نظر شود. بله، بدون شک باید نوآوری کند تا چندین قالب ابداع کند و اهداف هر یک از این قالب ها را روشن کند." این تنها راه برای برآورده کردن انتظارات مشروع بالکان غربی، مولداوی و اوکراین است که باید به اتحادیه اروپا بپیوندند، و برای حفظ اثربخشی ژئوپلیتیک، مسائل آب و هوا، حاکمیت قانون و یکپارچگی اقتصادی اتحادیه همانطور که امروز وجود دارد، فعالیت کنند.» دو گزینه این است که کشورهای نامزد را وادار به "انتظار نامحدود" کنیم یا به آنها اجازه دهیم به سرعت به ساختار موجود اتحادیه اروپا بپیوندند.
ماکرون امروز پنج‌شنبه به مولداوی رفت تا با رهبران اروپایی از جمله کشورهای خارج از اتحادیه اروپا دیدار کند.


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar