فارس/ شورای عالی انتخابات ترکیه، امروز (پنجشنبه)، نتایج رسمی و نهایی دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه را پس از رسیدگی به شکایات، اعلام کرد.

شورای عالی انتخابات ترکیه، امروز (پنجشنبه، ۱ ژوئن)، نتایج رسمی و نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را پس از رسیدگی به کلیه شکایات مربوط به آن، اعلام کرد.
خبرگزاری «آناتولی» با انتشار این خبر نوشت که شورای عالی انتخابات رسما و به صورت نهایی اعلام کرد: در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که ۲۸ می گذشته برگزار شد، رجب طیب اردوغان ۵۲.۱۸ درصد و کمال قلیچدار اوغلو ۴۷.۸۲ درصد از مجموع آرا را کسب کردند.
بر اساس بیانیه شورای عالی انتخابات ترکیه، شمار شرکت‌کنندگان در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه ۵۲ میلیون و ۹۳ هزار و ۳۷۵ نفر بود. 
«احمد ینر» رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه تصریح کرد: این نتایج پس از بررسی اعتراضات و شکایات ثبت شده، اعلام شده و قطعی است.
وی افزود که بر اساس نتایج نهایی و قطعی دومین دور انتخابات ریاست جمهوری، رجب طیب اردوغان با کسب ۲۷ میلیون و ۸۳۴ هزار و ۵۸۹ رای معادل ۵۲.۱۸ درصد آرای مردم به عنوان رئیس جمهور ترکیه انتخاب شد.کمال قلیچداراوغلو نیز با کسب ۲۵ میلیون و ۵۰۴ هزار و ۷۲۴ رای معادل ۴۷.۸۲ درصد آرای مردم از رقیب خود شکست خورد.
ینر میزان مشارکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه را ۸۵.۷۲ درصد اعلام کرد و گزارش داد که در این دور از انتخابات، در مجموع ۵۴ میلیون و ۲۳ هزار و ۶۰۱ نفر رای دادند.

اردوغان که ائتلافش در انتخابات پارلمانی ترکیه نیز حائز اکثریت کرسی‌ها شده است در سخنرانی پیروزی در جمع هوادارانش گفت: «شما ائتلاف جمهور را ناامید نکردید و دوباره [دولت] را به ما سپردید و ما به ساختن صدمین سالگرد ترکیه ادامه خواهیم داد. مردم من را برای یک دوره دیگر به مدت پنج سال به ریاست جمهوری گماشتند و من از همه این مردم تشکر می‌کنم».
وی که برای سومین بار متوالی به مدت پنج سال تصدی پست ریاست‌جمهوری را برعهده گرفته، ضمن اشاره به اینکه عدالت سرلوحه دولت او بوده و این اصل تغییر نخواهد کرد، ادامه داد: «زمان آن فرا رسیده است که صدمین سالگرد جمهوری ترکیه را که امروز در روز پیروزی به آن دست یافتیم به شما اعلام کنیم».
کارشناسان و ناظران سیاسی ترکیه می‌گویند که بعید است سیاستهای کلی دولت اردوغان در دوره پنج ساله بعدی تغییر زیادی کند. «نادر انتصار» استاد بازنشسته علوم سیاسی در دانشگاه آلابامای جنوبی در یک مصاحبه گفته «صرف نظر از اینکه چه کسی برنده انتخابات ترکیه شود، رویکرد کلی سیاست خارجی ترکیه تغییر زیادی نخواهد کرد.»
با این حال تغییر وزرای خارجه، دفاع و کشور در دولت جدید ممکن است تغییراتی را در امور امنیتی و سیاست خارجی این کشور ایجاد کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar