ایسنا/رئیس‌جمهور اوکراین امروز (پنج‌شنبه) با تایید این که نشستی برای بحث درباره طرح صلح او آماده می‌شود، گفت که می‌خواهد تا آنجا که ممکن است تعداد زیادی کشور در این گفتگوها شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در آستانه دومین نشست جامعه سیاسی اروپا در مولداوی گفت: ما اکنون در دوره‌ای هستیم که چنین نشستی را سازماندهی می‌کنیم. این بستگی به برخی مسائل دارد. البته که ما می‌خواهیم تا حد امکان کشورهای زیادی مشارکت داشته باشند، بنابراین به همین دلیل است که در حال حاضر تاریخی تعیین نکردیم.
پیشتر در ماه مه، روزنامه فایننشال تایمز به نقل از یک مقام اروپایی گزارش داد که زلنسکی درخواست کرده تا یک نشست صلح درباره اوکراین در خلال اجلاس سران گروه هفت برگزار شود تا فرمول صلح خود را ترویج کند. بعدا آندری یرماک، رئیس دفتر او هم گفت که اوکراین قصد دارد یک گردهمایی بین‌المللی برای جلب حمایت از طرح کی‌یف برگزار کند.
روسیه در فوریه ۲۰۲۲ عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد. زلنسکی در نوامبر اعلام کرد که کی‌یف طرح صلح خود متشکل از ۱۰ بند را در دست دارد. این شامل تبادل متقابل افراد بازداشت شده تحت فرمول "همه در مقابل همه" و همچنین تضمین امنیت هسته‌ای، غذایی و انرژی است. این طرح صلح همچنین شامل نکاتی مانند خروج تمامی نیروهای روسیه از اوکراین و احیای تمامیت ارضی کامل اوکراین است. زلنسکی همچنین خواهان دریافت تضمین‌های امنیتی برای اوکراین و ایجاد یک مکانیسم بین‌المللی برای جبران خسارات کشورش با استفاده از دارایی‌های روسیه است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar