تسنیم/هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: آمریکا سربازان اوکراینی را آموزش می‌دهد اما از حمله کی یف به خاک روسیه حمایت نمی‌کند.

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در جمع خبرنگاران اظهار کرد آمریکا سربازان اوکراینی را آموزش می دهد اما از حمله کی یف به خاک روسیه حمایت نمی کند.
وی افزود: ما به اوکراینی ها تجهیزات می دهیم. ما آنها را آموزش داده و به آنها مشاوره می دهیم. ما حتی به آنها کمک می کنیم تا برای آنچه که می خواهند انجام دهند، طرح ریزی کنند. اما در نهایت، رئیس جمهور زلنسکی و فرماندهان نظامی اش برای انجام عملیات های نظامی تصمیم گیری می کنند. آنها تصمیم می گیرند که با تجهیزات نظامی ارسالی ما چه کاری انجام دهند که برای آنها خوب و مفید باشد.

کربی تاکید کرد مقامات اوکراین به ما تضمین داده اند که از تجهیزات ارسالی ما برای حمله به خاک روسیه استفاده نمی کنند اما در هر صورت این تجهیزات برایشان ارسال شده و متعلق به آنهاست و آنها خود درباره نحوه استفاده از این تجهیزات و ادوات تصمیم گیری می کنند.

وی تصریح کرد ما تمام این موضوعات را به صورت محرمانه با مقامات اوکراین شفاف کرده ایم. ما قطعا آشکارا این موضوع را شفاف کرده ایم که از حمله به خاک روسیه حمایت نمی کنیم و کی یف را برای حمله به خاک روسیه ترغیب نمی کنیم و مقدمات آن را نیز فراهم نمی کنیم.
وی خاطرنشان کرد واشنگتن از حمله اوکراین به خاک روسیه حمایت نمی کند زیرا نمی خواهد جنگ تشدید شود.
کربی تاکید کرد موضع واشنگتن از زمان آغاز درگیری تغییری نکرده است: واشنگتن آشکارا و محرمانه این موضوع را شفاف کرده که از حملات اوکراین به خاک روسیه حمایت نمی کند.

این دیپلمات آمریکایی خاطرنشان کرد جنگی علیه غرب، علیه ایالات متحده و علیه ناتو درجریان است تا درد و رنج بیشتری را برای سراسر قاره اروپا بیاورد.
علاوه بر این، جان کربی اظهار کرد واشنگتن در حال آماده سازی یک بسته جدید کمک های نظامی به اوکراین است. این کمک ها شامل سیستم های ضد هوایی استینگر، سیستم های دفاع هوایی اونجر، تسلیحات بیشتر برای سیستم های دفاع هوایی پاتریوت و هیمارس است.

کربی تاکید کرد واشنگتن قصد دارد به حمایت از اوکراین ادامه داده و چیزهای مورد نیاز را به آنها بدهد تا بتوانند بهتر از خود دفاع کنند. ما در بخشی از این تلاش ها، بسته کمکی دیگری را ارسال خواهیم کرد.

این د حالی است که صبح سه شنبه، چندین ساختمان در پایتخت و حومه شهر مسکو مورد حمله هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) قرار گرفتند.
طبق اطلاعات وزارت دفاع روسیه، هشت هواپیمای بدون سرنشین در این حمله شرکت داشتند. سه فروند از آنها با استفاده از ابراز جنگ الکترونیک رهگیری و منحرف شدند و پنج پهپاد دیگر توسط سامانه ضد هوایی "پانتسیر-اس" در منطقه مسکو سرنگون شدند.

این در حالی است که روز قبل از آن کریل بودانوف، رئیس اداره اطلاعات اصلی وزارت دفاع اوکراین، روسیه را به واکنش فوری و غافل گیرانه به حملات موشکی اخیر به کی‌یف تهدید کرد. او گفت که پاسخ اوکراین بسیار زود خواهد بود و همه آن را می بینند.

در همان روز، وزارت دفاع روسیه گزارش داد که نیروهای مسلح این کشور با استفاده از تسلیحات استقرار هوایی بسیار دقیق، چند فرودگاه نیروهای مسلح اوکراین را منهدم کرده اند. همچنین در نتیجه این حمله، چند مقر فرماندهی، پست‌های رادار، تجهیزات هوانوردی و انبارهای اسلحه و مهمات ارتش اوکراین مورد اصابت قرار گرفته و نابود شدند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ضمن تایید حمله موشکی به مقر اطلاعات نظامی ارتش اوکراین و تروریستی خواندن حمله پهپادی به مسکو و مناطق مسکونی حومه آن، گفت: کی‌یف راه ایجاد ارعاب بین شهروندان روسیه را در پیش گرفته و قصد برانگیختن واکنش مسکو را دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar