فارس/منابع خبری ترکیه می‌گویند که اردوغان از رؤسای جمهور روسیه و اوکراین برای حضور در مراسم تحلیف دعوت کرده است.

منابع آگاه در ترکیه به روزنامه حریت این کشور گفتند که ریاست‌جمهوری ترکیه از «ولادیمیر پوتین» و «ولودیمر زلنسکی» رؤسای جمهور روسیه و اوکراین برای حضور در مراسم تحلیف اردوغان دعوت کرده است.
مراسم تحلیف اردوغان قرار است روز شنبه (۱۳ خرداد) در آنکارا برگزار شود. اردوغان در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری ترکیه توانست در دور دوم انتخابات با  ۵۲.۱۸ درصد آراء در مسند ریاست‌جمهوری ترکیه باقی بماند.

با این حال، مقامات روسیه گفته‌اند که پوتین قرار نیست در این مراسم حضور یابد و به جای او «ویاچسلاو ولودین» رئیس دومای دولتی روسیه، رهبری هیأت روسیه را در سفر به ترکیه بر عهده خواهد داشت.

در این راستا «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین گفت: «ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مراسم تحلیف اردوغان شرکت نخواهد کرد، اما دو طرف قصد دارند در آینده یک نشست دوجانبه برگزار کنند و مکان و زمان آن هنوز مشخص نشده است».
از سوی دیگر روزنامه حریت در خبر جداگانه‌ای نوشت که پوتین و زلنسکی قصد دارند به طور جداگانه به ترکیه سفر کرده و با اردوغان در خصوص شرایط جنگ در اوکراین و همچنین موضوع صادرات غلات به گفت‌و‌گو بنشینند.
رؤسای جمهور روسیه و اوکراین هر دو پس از اعلام پیروزی اردوغان در پیام‌های جداگانه به او تبریک گفتند. زلنسکی در صفحه توئیتر خود نوشت که امیدوار است روابط کی‌یف و آنکارا توسعه یابد. او از این رابطه با توصیف «شراکت استراتژیک» یاد کرد.

پوتین نیز با ارسال پیامی به اردوغان نوشت: «پیروزی شما در این انتخابات نتیجه منطقی اقدامات فداکارانه شما در مسند ریاست‌جمهوری ترکیه است».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar