فارس/ وزیر امور خارجه آمریکا از قصد این کشور برای تاسیس یک دفتر دیپلماتیک در مجاورت قطب شمال در شمال نروژ خبر داد.

 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد، واشنگتن قصد دارد در سال جاری میلادی دفتری دیپلماتیک را در حوزه قطب شمال در شهر ترومسو در شمال نروژ افتتاح کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه بعد از یک نشست وزیران امور خارجه اعضای ناتو در شهر اسلو، پایتخت نروژ به خبرنگاران گفت: «امروز من به منظور تعمیق تعامل آمریکا در ناحیه شمالگان اعلام می‌کنم، واشنگتن یک دفتر دیپلماتیک را در شهر ترومسو افتتاح می‌کند.»


این مقام آمریکایی ادامه داد: «دفتر دیپلماتیک ما در شهر ترومسو معادل داشتن یک جای پای دیپلماتیک فراتر از مدار قطب شمال است.»

سفارت آمریکا در شهر اسلو در بیانیه‌ای اعلام کرد، این دفتر دیپلماتیک «اواخر سال جاری میلادی و با حضور یک دیپلمات آمریکایی» افتتاح خواهد شد و آمریکا پیش از این تا سال 1994 یک دفتر در شهر ترومسو داشت.

سه هفته پیش روسیه ریاست دوره‌ای «شورای قطب شمال»، مجمعی تاسیس شده در سال 1996 با هدف بحث در مورد مسائل مرتبط با منطقه قطب شمال را به نروژ واگذار کرد.

اعضای این شورا را هشت کشور مجاور قطب شمال شامل روسیه، آمریکا، کانادا، فنلاند، نروژ، ایسلند، سوئد و دانمارک تشکیل می‌دهند.

از زمان شروع عملیات ویژه ارتش روسیه در اوکراین، همکاری بین کشورهای غربی مجاور قطب شمال با مسکو در این شورا متوقف شده است.

بلینکن در ادامه صحبت‌های روز پنجشنبه خود مدعی شد، رویکرد آمریکا بر پایه افزایش دیپلماسی و همکاری صلح آمیز در منطقه قطب شمال است.

ناحیه قطب شمال با تداوم روند آب‌ شدن یخ‌های این ناحیه و گشایش مسیرهای دریانوردی جدید در آن، اهمیت استراتژیک هر چه بیشتری پیدا کرده و کشورهای دیگر را برای بهره برداری از منابع طبیعی دست نخورده خود، جذب می‌کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar