باشگاه خبرنگاران/ وزیر بهداشت ژاپن شرایط زاد و ولد در این کشور را خطرناک توصیف کرد.

کاهش جمعیت یکی از بزرگترین دغدغه‌هایی است که بسیاری از کشور‌های جهان امروزه با آن مواجه هستند. گرچه تحلیلگران جمعیت مشکلات اقتصادی را یکی از اصلی‌ترین دلایل زادآوری کم در میان اقشار اجتماعی می‌دانند، اما هم اینک کشور‌های بزرگ و صنعتی جهان که از درآمد سرانه بالایی نیز برخوردار هستند کاهش خطرناک زادو ولد را تجربه می‌کنند. یکی از این کشور‌ها ژاپن است. 

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر بهداشت ژاپن امروز (جمعه) اعلام کرد: میزان زاد و ولد در ژاپن طی سال ۲۰۲۲ برای هفتمین سال پیاپی شاهد کاهش بوده و به سطح بسیار خطرناکی رسیده است. ما شاهد پیر شدن کشور و در عین حال کاهش جمعیت هستیم. 

براساس داده‌های آماری ژاپن، نرخ زاد و ولد هر زن در طول عمر خود به ۱.۲۵ رسیده است. مقامات محلی می‌گویند این میزان بسیار کمتر از نرخ ۲.۰۷ است که باعث ثابت ماندن جمعیت کشور می‌شود. این آمار نشان می‌دهد جمعیت ژاپن علاوه بر پیرشدن سریع، به زودی شاهد کاهش قابل توجهی خواهد بود. 


فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن اعلام کرده است اولویت نخست دولت این کشور بحث افزایش جمعیت کشور است. توکیو در نظر دارد علی رغم بدهی‌های سنگینی که دارد، سالانه ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ین (معادل ۲۵ میلیارد دلار) بر روی افزایش زادآوری جمعیت سرمایه گذاری کند. 

مقامات محلی می‌گویند همه گیری کرونا در ژاپن بر مشکلات زاد و ولد در این کشور طی سالیان اخیر افزوده و شمار مرگ و میر‌ها را نیز افزایش داده است. با کاهش میزان ازدواج و نیز شرایط سخت بارداری، همزمان با همه گیری کووید ۱۹ شرایط برای نسل جوان ژاپن به منظور زاد و ولد دشوار شده است. 

داده‌های آماری نشان می‌دهد طی سال گذشته میلادی میزان زاد و ولد در این کشور ۵ درصد کاهش یافته و به بیش از ۷۷۰ هزار تن رسیده است. این در حالی است که میزان مرگ و میر در ژاپن طی همین مدت ۹ درصد افزایش یافته و به رقم یک میلیون و ۵۷۰ هزار تن رسید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar