تسنیم/ منابع خبری از پروژه خطرناک آمریکا در لبنان پرده برداشتند که هزینه گزاف یک میلیارد دلاری دارد.

منابع خبری از جزئیات جدیدی از تحرکات آمریکا در لبنان و توسعه سفارت این کشور در منطقه عوکر در شمال بیروت و احداث مرکز اطلاعاتی سازمان سیا خبر دادند.

منابع فرانسوی فاش کردند که سفارت آمریکا در بیروت، در مقر خود در «عوکر» در شمال بیروت، در حال آماده سازی یک مرکز اطلاعاتی گسترده است که مساحتی بالغ بر 93 هزار متر مربع دارد.

یک پایگاه اطلاعاتی فرانسوی اعلام کرد که این مجتمع جدید حدود یک میلیارد دلار هزینه دارد و شامل بیمارستان، مرکز فنی، ساختمان های مسکونی و مرکزی برای جمع آوری اطلاعات برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است.


سفارت آمریکا در حساب توییتر خود تصاویری از کار ساخت و ساز این مجتمع منتشر کرد که نشان می دهد «عبدالله بوحبیب»، وزیر امور خارجه لبنان به همراه مدیر بخش عملیات ساختمانی وزارت امور خارجه آمریکا در حال بازدید از این مکان هستند.

«ولید فارس»، کارشناس امور آمریکا، مدعی شد: سازمان اطلاعات آمریکا به چنین پایگاهی در منطقه نیاز دارد تا تهدیدات امنیتی علیه آمریکا را رصد کند. قرار گرفتن در سواحل مدیترانه یک موقعیت استراتژیک ممتاز است و توانایی بهتری برای ایجاد یک شبکه ارتباطی با نیروی دریایی آمریکا فراهم می کند؛ از این رو، سازمان سیا آمریکا این امکان را دارد که منطقه وسیعی را از موقعیت خود در لبنان، از سواحل مدیترانه تا مرزهای پاکستان، تحت نظر داشته باشد.

از سوی دیگر، سازمان سیا آمریکا به دنبال تقویت همکاری خود با اطلاعات ارتش لبنان است. ارتش لبنان در دسامبر گذشته با تضمین دسترسی به اطلاعات از سوی واشنگتن، 60 میلیون دلار کمک از ایالات متحده دریافت کرد.

این درحالی است که تصاویر مقر جدید سفارت آمریکا در بیروت، سروصدای زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت و بحث بر سر هدف ایجاد این ساختمان عظیم برای سفارت در بیروت ایجاد شد.

برخی آن را به عنوان یک پایگاه نظامی توصیف کردند که تحت پوشش دیپلماتیک و به عنوان یک ساختمان متعلق به سفارت ساخته می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar