باشگاه خبرنگاران/ نخست وزیر ارمنستان ضمن انتقاد از مسدودسازی کریدور لاچین می‌گوید این تصمیم سبب محدودیت دسترسی به مواد غذایی و انرژی برای ساکنین منطقه شده است.

نیکول پاشینیان، در چارچوب سفر رسمی خود به جمهوری چک در مصاحبه‌ای ضمن انتقاد از اقدامات اخیر باکو گفت جمهوری آذربایجان قصد دارد منطقه قره‌باغ را «پاک سازی قومیتی» کند. 

به گزارش خبرگزاری ارمنی نیوز‌ ای ام، نخست وزیر ارمنستان مسدود سازی کریدور لاچین توسط باکو را «غیرقانونی» خواند و گفت: «طبق اعلامیه سه جانبه ۹ نوامبر، کریدور لاچین برای اطمینان از ارتباط ساکنان ارمنی قره‌باغ و ارمنستان ایجاد شده و آذربایجان نباید هیچ کنترلی بر کریدور داشته باشد. علاوه بر این، کریدور نه تنها یک جاده، بلکه یک منطقه ایمنی به عرض ۵ کیلومتر است؛ بنابراین مسدود کردن آن غیرقانونی است.» 

پاشینیان افزود: «در نتیجه مسدود سازی کریدور و محاصره، یک بحران انسانی در قره باغ پدیدار شده است، زیرا اولاً مردم از حق رفت و آمد محروم شده و ثانیاً تأمین مواد غذایی و مایحتاج اولیه با وقفه از طریق نیرو‌های حافظ صلح و صلیب سرخ انجام می‌شود. پیامد چنین اقدامی این است که مردم فقط با کوپن‌های صادر شده توسط دولت قره باغ می‌توانند کالا‌ها را در فروشگاه‌ها خریداری کنند».

وی همچنین از دیگر تبعات محاصره قره‌باغ به کمبود انرژی اشاره کرد و گفت: «قطع برق و گاز طبیعی در قره باغ کوهستانی از دسامبر سال گذشته ادامه داشته و در حال حاضر گاز طبیعی و برق به قره باغ ارسال نمی‌شود. مهم‌ترین پیامد این امر در ماه‌های زمستان این بود که تمامی مدارس، مهدکودک‌ها و موسسات آموزش عالی تعطیل و حدود ۳۰ هزار کودک و دانش آموز از حق تحصیل محروم شدند. البته با گرم شدن هوا، مهدکودک‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها باز شده و روند آموزشی از سر گرفته شده است.»

گفتنی است منطقه قره‌باغ کوهستانی به طور عمده جزئی جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود. با این حال، بسیاری از ساکنین آن اصالتا ارمنی بوده و همین امر سبب سال‌ها تنش بین دو کشور بر سر مالکیت آن شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar