فارس/ نماینده چین در امور اوراسیا خواستار توقف ارسال تسلیحات به میدان جنگ در اوکراین شد و هشدار داد در غیر این صورت تنش‌ها تشدید خواهد شد.
 
«لی هوی» نماینده چین در امور اوراسیا که همچنین نماینده پکن در تلاش‌ برای پایان دادن به جنگ اوکراین است، جمعه از دولت‌های دیگر خواست «ارسال تسلیحات به میدان جنگ را متوقف کنند» و مذاکرات صلح برگزار کنند. 
این درخواست او در حالی مطرح شده که آمریکا و متحدان اروپایی آن عرضه موشک، تانک و سایر تسلیحات به اوکراین را تشدید کرده‌اند. 

به گزارش «آسوشیتد پرس»، لی در جمع خبرنگاران گفت: چین معتقد است اگر واقعاً می‌خواهیم به جنگ پایان دهیم، جان انسان‌ها را نجات دهیم و صلح را تحقق بخشیم، مهم است که ارسال سلاح به میدان جنگ را متوقف کنیم در غیر این صورت فقط تنش‌ها تشدید خواهد شد. 


این مقام چینی در تور ماه مه خود به اوکراین، روسیه، لهستان، فرانسه، آلمان و مقر اتحادیه اروپا در باره طرح صلح پکن گفت‌وگو کرد. پکن در ماه فوریه طرح صلح ۱۲ بندی خود برای حل بحران اوکراین را مطرح کرد اما مورد استقبال متحدان غربی کی‌یف قرار نگرفت. این طرح شامل درخواست برای کاهش تنش‌ها در گام اول است. 

کرملین خوستار آن است که کی‌یف حاکمیت روسیه را بر شبه‌جزیره کریمه به رسمیت بشناسد و همچنین الحاق مناطق دونتسک، خرسون، لوهانسک و زاپروژیا به روسیه را بپذیرد. اوکراین این درخواست‌ها را رد کرده و همچنین هر گونه مذاکره را تا زمانی که روسیه نیروهایش از همه مناطق اوکراین را عقب بکشد، رد کرده است. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar