مهر/ نخست وزیر لهستان می‌گوید که این کشور به اندازه کافی جنگنده اف-۱۶ و سامانه پدافندی پاتریوت ندارد تا به اوکراین ارسال کند اما سایر کشورها باید بی‌درنگ این کار را انجام دهند.

به گزارش راشاتودی، ماتئوس موراویتسکی، نخست وزیر لهستان با اشاره به تعداد محدود جنگنده‌های اف-۱۶ و سامانه پدافندی موجود در زرادخانه تسلیحاتی این کشور، گفت که ورشو به کی‌یف چنین تسلیحاتی نمی‌دهد.

موراویتسکی در نحستین روز از اجلاس مجمع سیاسی اروپا گفت: تعداد جنگنده‌های اف-۱۶ ما خیلی کم است، بنابراین در حال حاضر، هیچ انتظاری از ما نمی‌رود که چنین تسلیحاتی به اوکراین بدهیم.

نیروی هوایی لهستان به طور رسمی ۴۸فروند اف-۱۶ در اختیار دارد که ۱۲ فروند آن از نسخه‌های آموزشی این جنگنده است. این کشور ۴۸ فروند جنگنده گلدن‌ایگل سبک از کره جنوبی و ۳۲ فروند اف ۳۵ از آمریکا سفارش داده اما این محموله‌‎ها هنوز به دست ورشو نرسیده است.

نخست وزیر لهستان ادامه داد: ما جنگنده‌های میگ خودمان که جنگ‌افزارهایی خوب هستند را(به اوکراین) داده‌ایم و به شدت هم از ما قدردانی شد.

ورشو پارسال با پیروی از اسلواکی، ۱۹ فروند از جنگنده‌های میگ-۲۹ ساخت شوروی را به کی‌یف ارسال کرد تا نیروی هوایی اوکراین تلفاتش را کاهش داده و جبران کند.

موراویتسکی همچنین یادآور شد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از وی بابت تشکیل «ائتلاف اف-۱۶» قدردانی کرده است. نخست وزیر لهستان در اعمال فشار بر چندین عضو ناتو به منظور تامین اف-۱۶ ساخت آمریکا برای کی‌یف، نقش قابل توجهی ایفا کرده است. البته هرچند که بسیاری از کشورها از جمله لهستان، نسبت به آموزش خلبانان اوکراینی ابراز تمایل کرده‌اند، اما هنوز مشخص نیست که جنگنده‌های اف-۱۶ دقیقا از چه کشور یا کشورهایی تامین می‌شود!

نخست وزیر لهستان علاوه بر این درباره جایگزینی سامانه‌های پاتریوت آسیب‌دیده یا تخریب‌شده در حمله‌های موشکی روسیه نیز اخبار ناخوشایندی برای کی‌یف داشت.

وی افزود: درست همانطور که اف-۱۶ کافی نداریم، موجودی سامانه پاتریوت ما هم به اندازه‌ای نیست که آن را در اختیار اوکراین قرار دهیم. اما سایر کشورهایی که پاتریوت دارند، باید هرچه سریع‌تر آن را به اوکراین بدهند.

پاتریوت و اف-۱۶، تازه‌ترین تسلیحاتی است که کی‌یف در راستای تقویت قوای تهاجمی خود جهت مقابله به روسیه، از غرب درخواست کرده است؛ تسلیحاتی که به زعم برخی «سرنوشت جنگ را تغییر می‌دهند به ویژه در بحبوحه گمانه‌زنی‌ها درباره آغاز ضدحملات بهاری کی‌یف که غربی‌ها مدت‌هاست انتظارش را می‌کشند!»

دولت اوکراین پیش‌تر تانک‌های لئوپارد و چلنجر را از آلمان و انگلیس دریافت کرده و همچنین موشک‌اندازهای هیمارس ساخت آمریکا و انواع و اقسام توپخانه‌های ناتو و موشک‌های ضدتانک و ضدهوایی نیز به دست این کشور رسیده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا همچنین برای آنکه دولت اوکراین فعالیت جاری خود را بدون اختلال ادامه دهد، برای این کشور کمک مالی مستقیم نیز فراهم کرده‌اند. روسیه همواره نسبت به تامین کمک نظامی و مالی برای اوکراین هشدار داده و تاکید کرده که غرب با این اقدامات به طور غیررسمی یک طرف جنگ محسوب شده و تسلیحات غربی در میدان نبرد، اهداف مشروعی برای ارتش روسیه خواهند بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar