باشگاه خبرنگاران/ مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که واشنگتن به دنبال ادامه محدودیت‌های فعلی برای کلاهک‌های هسته‌ای روسیه است.
 

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی روز جمعه پیشنهاد کرد که کشورش محدودیت‌های فعلی کلاهک هسته‌ای با روسیه را حفظ کند و در عین حال، واشنگتن آماده شده تا «بدون هیچ پیش‌ شرطی» در مورد چارچوب کنترل سلاح‌های هسته‌ای با روسیه گفتگو کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سالیوان این اظهارات را در سخنرانی خود در نشست سالانه انجمن ملی کنترل تسلیحات در واشنگتن بیان کرد و تلاش‌های دولت جو بایدن را برای مقابله با آنچه که او آن را شکاف‌های "مهم" و "عمیق" در دوران پس از جنگ سرد خواند، تشریح کرد.


سالیوان گفت که با توجه به آخرین معاهده کنترل تسلیحات آمریکا و روسیه - استارت جدید - که تا حد زیادی رو به نابودی است و در سال ۲۰۲۶ منقضی می‌شود، آمریکا مایل به ایجاد یک معاهده جدید با روسیه است.

سالیوان در ادامه گفت: «تا زمانی که روسیه به محدودیت‌های مرکزی پایبند باشد ما آماده گفتگو هستیم.»

او همچنین از مسکو خواست تا مذاکرات جدیدی را برای چارچوب پس از سال ۲۰۲۶ آغاز کند. او همچنین تاکید کرد: "آمریکا به جای منتظر ماندن برای حل همه اختلافات دو جانبه ما، آماده است با روسیه برای مدیریت خطرات هسته‌ای تعامل کند. "

سالیوان افزود: برخلاف دوران جنگ سرد که تنها دو قدرت هسته‌ای جهانی وجود داشت، آینده کنترل تسلیحات حول محور زرادخانه به سرعت در حال گسترش است و چین و روسیه ممکن است معادلات را بر هم بزنند.

او گفت: "تا سال ۲۰۳۵، چین در مسیر دستیابی به ۱۵۰۰ کلاهک هسته‌ای قرار می‌گیرد که یکی از بزرگترین تولیدات هسته‌ای در تاریخ است. "

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: "ما همچنین آماده هستیم تا بدون پیش شرط با چین تعامل کنیم. "

معاهده استارت که در سال ٢٠١٠ میان باراک اوباما و دیمیتری مدودف امضا شد، آمریکا و روسیه را به داشتن ١٥٥٠ کلاهک هسته‌ای و مستقر کردن ٧٠٠ موشک و بمب‌افکن محدود کرده است. البته تاکید شده بود که شرایط نظارت از مکان استقرار این تسلیحات باید برای یکدیگر فراهم گردد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar