ایرنا/ شبکه خبری تی.آر.تی ترکیه اعلام کرد: جمهوری آذربایجان و ارمنستان پس از مذاکرات فشرده در مسکو با میانجیگری روسیه، بر سر اتصال خطوط ریلی مشترک به توافق کلی دست یافتند.

این رسانه اعلام کرد: "الکسی اورچوک"، "شاهین مصطفی‌اُف" و "مغر گریگوریان" معاونان نخست وزیر روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان طی مذاکراتی در مسکو برای گسترش حمل و نقل مذاکره کرده و درباره برقراری مجدد خط ریلی بین دو کشور به توافق رسیدند.

بنا به اعلام این رسانه، این خط ریلی که در دوره حکومت اتحاد جماهیر شوروی به موازات رود ارس احداث شده و تا زمان آغاز جنگ نخست قره باغ فعال بود، طی ۳۰ سال گذشته و به علت قطع روابط ارمنستان و آذربایجان غیرفعال و تخریب شده است.

بنا به گزارش تی.آر.تی، با راه اندازی دوباره خط راه آهن، بخش شرقی جمهوری آذربایجان از طریق ۴۳ کیلومتر از خاک ارمنستان به جمهوری خودمختار نخجوان متصل شده و ارتباط ریلی آذربایجان، ارمنستان و روسیه دوباره برقرار می شود.

این رسانه به نقل از آلکسی اوورچوک معاون نخست وزیر روسیه، جلسه احیای این خط ریلی را سازنده خواند و اعلام کرد: در این نشست سه جانبه، پیشرفت قابل توجهی در گشایش ارتباطات و حمل و نقل حاصل بین سه کشور حاصل شد.

وی بیان کرد: توافق کلی در مورد اجرای گام ملموس برای برقراری دوباره روابط ریلی و احیا و تعمیر خط آهن مسیر جلفا(جمهوری خودمختار نخجوان) ـ مغری(ارمنستان) ـ هورادیز(جمهوری آذربایجان) حاصل شده است و نتیجه این مذاکره و توافق طی گزارشی به سران سه کشور ارائه خواهد شد.

مذاکره برای عادی سازی روابط و امضای پیمان صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان با میانجیگری روسیه و اتحادیه اروپا جریان دارد و مقامات دو کشور از پیشرفت در این خصوص خبر داده اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar