ایسنا/ رئیس‌جمهوری بلاروس گفت که تنها راه برای جلوگیری از حمله تمام‌عیار روسیه به اوکراین این بود که این مساله بایستی در ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ حل می‌شد، پیش از آنکه کی‌یف برای خود ارتشی داشته باشد یا برایش آماده شود.

به نقل از پایگاه خبری اوکراینسکا پراودا، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در جریان سخنرانی در نشست روسای شورای امنیت و سرویس‌های ویژه کشورهای مستقل همسود گفت: به طور قاطع با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه موافقم که آنها جنگ در اوکراین را آغاز نکردند و این جنگ پیش از ۲۰۱۴ آغاز شده است.

وی با مقصر دانستن دولت کی‌یف در عدم تضمین یک همزیستی صلح آمیز شهروندان ادامه داد: ما شاهد بودیم که چه اتفاقی دارد می‌افتد؛ "کودتای قهوه‌ای" در اوکراین رخ داد و دیدیم که اوکراین می‌خواهد چه کار کند. دیدیم چه کسی در خط مقدم بود.

رئیس جمهوری بلاروس همچنین ادامه داد، اگر آن حمله تمام‌عیار سال گذشته آغاز نمی‌شد، بعدا آغاز می‌شد و روسیه و بلاروس در وضعیت بدتری قرار می‌گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: همه چیز به آن سمت می‌رفت. شاید تنها اشتباه ما این باشد که این موضوع را در سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۵ حل نکردیم، پیش از اینکه اوکراین ارتش داشته باشد یا برای آن آماده شود. همه خواهان یک راه‌حل مسالمت‌آمیز بودند. اما در این میان، اوکراین در حال ایجاد یک نیروی مسلح توانمند بود.

این نخستین باری نیست که لوکاشنکو اظهاراتی ضد اوکراینی بیان می‌کند. در ژوئیه گذشته میلادی وی گفت که به صورت دوفاکتو دونتسک و لوهاسنک و الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت می‌شناسد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar