ایسنا/ انتخابات پارلمانی کویت صبح امروز (سه‌شنبه) برای انتخاب ۵۰ نماینده ملت این کشور آغاز شد.

به نقل از المیادین، انتخابات هفدهمین دور پارلمان (مجلس الامه) کویت ساعت هشت صبح به وقت محلی آغاز شد.

در این دور از انتخابات مجلس الامه کویت ۳۰۷ نامزد از جمله ۱۳ زن برای تصاحب ۵۰ کرسی در هفدهمین دوره این مجلس در پنج حوزه انتخاباتی رقابت می‌کنند.

واجدین شرایط می‌توانند تا ساعت ۲۰ به وقت محلی کویت با حضور در مراکز اخذ رأی در حوزه‌های انتخاباتی مربوطه نماینده‌شان را انتخاب کنند.

طبق گزارش رسانه‌ها، انتخابات امروز مجلس الامه کویت طبق قانون "تک رأیی" برگزار می‌شود؛ طوری که هر رای‌دهنده حق دارد که در حوزه انتخاباتی‌اش که ۱۰ عضو از آن پیروز می‌شود، تنها نام یک نامزد را به صندوق بیندازد.

ژوئیه ۲۰۱۳ برای اولین بار شاهد نشانه‌هایی از شکستن تحریم انتخابات توسط مخالفان، در میان ترس از بی‌میلی رای دهندگان و کاهش مشارکت در انتخابات بود.

تصمیم به برگزاری انتخابات پارلمانی در کویت پس از دستور مشعل الاحمد الجابر الصباح، ولیعهد این کشور مبنی بر انحلال مجلس ملی با حکم دادگاه قانون اساسی در ماه مارس اتخاذ شد و این دادگاه در ۱۹ مارس دستور داد تا مجلس ۲۰۲۲ منحل شود.

طبق قانون اساسی کویت، دوره زمانی مجلس الامه چهار سال میلادی از زمان برگزاری اولین نشست آن است و در طول شصت روز قبل از پایان آن دوره پارلمان جدید تشکیل می‌شود و اعضایی که دوره عضویت آنها به پایان می‌رسد، می‌توانند دوباره انتخاب شوند. دوره چهار ساله پارلمان جز در شرایط جنگی تمدید نمی‌شود و این تمدید نیز طبق قانون خواهد بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar