فارس/ دفتر ریاست جمهوری فنلاند با اتهام زنی علیه دیپلمات‌های روس مقیم این کشور، از اخراج چند نفر از آن‌ها خبر داد.

 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه تقابل فنلاند با روسیه، دفتر ریاست جمهوری فنلاند روز سه شنبه اعلام کرد که قصد اخراج چند دیپلمات روس را دارد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» دفتر ریاست جمهوری فنلاند روز سه شنبه اعلام کرد فنلاند ۹ دیپلمات سفارت روسیه را در «هلسینکی» اخراج خواهد کرد. دولت فنلاند مدعی شده که دیپلمات‌های روس در ماموریت‌های اطلاعاتی فعالیت می‌کردند.


این تصمیم در نشستی بین «سائولی نینیستو» رئیس جمهور فنلاند و کمیته وزرای امور خارجه و امنیتی این کشور اتخاذ شد.

فنلاند که به تازگی به ائتلاف ناتو پیوسته اخیرا محدودیت‌هایی را بر اموال دولتی روسیه  اعمال کرد که بعد برداشته شد.  

 وزارت خارجه فنلاند در ژانویه نیز دارایی‌های روسیه به ارزش ۱۸۷ میلیون یورو از جمله املاک، سهام، خودروها، قایق‌های تفریحی و هواپیما را مسدود کرد. 

روسیه در باره پیوستن فنلاند به ناتو معتقد است که  گسترش ائتلاف ناتو در کشورهای بی‌طرف واقع در اروپا چشم انداز گفت‌وگوهای امنیتی در این قاره را «تضعیف» می‌کند. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه اخیرا گفت، با سلطه ناتو بر تقریبا تمام کشورهای بی طرف، در واقع فرصت سیاست سازنده در قاره اروپا از بین می‌رود.

لاوروف گفت که روند الحاق فنلاند و سوئد به ناتو و همچنین کنار گذاشتن سیاست بی‌طرفی سوئیس، نشان داد که بخشی از اروپا که بی طرفی نظامی-سیاسی از خود نشان می‌‌داده اینک در حال «کاهش» است.

دفتر ریاست جمهوری فنلاند مدعی شد: «اقدامات دیپلمات‌های روس مغایر با کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک است.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه هشدار داده که اگر ائتلاف نظامی ناتو از خاک فنلاند استفاده کند، مسکو هم تدابیر نظامی متقابل انجام می‌دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar