فارس/ وزارت دفاع روسیه از برگزاری رزمایش موشک‌های قاره‌پیمای خود در قلمرو «آلتای» در جنوب «سیبری» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «اینترفکس» وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که سامانه‌های موشکی بالستیک قاره پیما «یارس» به عنوان بخشی از تمرین برنامه ریزی شده در قلمرو آلتای مستقر شده‌اند.

سامانه‌های متحرک موشک بالستیک قاره پیمای یارس برد عملیاتی ۱۲۰۰۰ کیلومتر (۷۵۰۰ مایل) دارند. به گفته کارشناسان نظامی، این سامانه‌ها قادر به حمل چندین کلاهک اتمی و می توانند بر روی یک کامیون سوار یا در سیلوها مستقر شوند.

از زمان آغاز تهاجم به اوکراین در فوریه سال گذشته، روسیه تمرینات نظامی متعددی را به تنهایی یا با کشورهای دیگر مانند چین انجام داده است. روسیه همچنین رزمایش با بلاروس را که هم مرز با روسیه و اوکراین است، افزایش داده است.

وزارت دفاع روسیه به دلایل امنیتی از ارائه جزئیات بیشتر در باره این رزمایش خودداری کرده است. رئیس جمهور روسیه چندی قبل به ساخت موشک‌های هایپرسونیک از سوی این کشور اشاره کرد و گفت که نیروهای مسلح این کشور به پیشرفته‌ترین سلاح‌ها مجهزند.  پوتین گفت: «خروج آمریکا از پیمان موشکی در سال ۲۰۰۲ روسیه را مجبور به تولید سلاح‌های هایپرسونیک کرد. ما مجبور شدیم این سلاح‌ها را در پاسخ به استقرار سامانه دفاع موشکی راهبردی آمریکا بسازیم.»

روسیه در سال ۲۰۱۸ از جنگ افزارهای جدید از جمله سامانه موشکی ابرفراصوت «کنژال» و موشک‌های قاره پیمای «آوانگارد» در پاسخ به اقدام آمریکا در ساخت سپرموشکی رونمایی کرد.

آمریکا، رقیب جدی روسیه در ماه‌های اخیر چند بار در آزمایش موشک هایپرسونیک شکست خورد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar