ایسنا/ فرانسوی های معترض به اصلاحات سیستم بازنشستگی دولت در سراسر کشور به خیابان ها آمدند.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، معترضان مخالف اصلاحات بازنشستگی دولت فرانسه همزمان با آخرین تلاشهای اتحادیه های تجاری این کشور برای فشار وارد کردن به قانونگذاران فرانسوی به منظور لغو بند مربوط به افزایش سن بازنشستگی در این اصلاحات، به مقر کمیته بازی های المپیک ۲۰۲۴ پاریس  یورش بردند.
شبکه تلویزیونی بی.اف.ام تی.وی فرانسه  تصاویری از ده‌ها معترض عضو اتحادیه صنفی چپ افراطی سی.جی.تی را پخش کرد که برای مدت کوتاهی اقدام به اشغال ساختمان این مقر در شهر اوبرویلیه در شمال پاریس کردند.
یک سخنگوی کمیته بازی های المپیک ۲۰۲۴ پاریس به رویترز گفت: "هیچ خشونت و هیچ تخریبی وجود نداشت."
به نوشته رویترز، در تظاهرات روز سه شنبه معترضان  فرانسوی تعداد تظاهرکنندگان کمتر از دور قبلی تظاهرات به تاریخ اول مه بود.

دولت فرانسه اعلام کرد، روز سه شنبه مجموعا ۲۸۱۰۰۰ معترض به خیابان‌های سراسر فرانسه ریختند که کمتر از رقم ۷۸۲۰۰۰ نفری است که برای اعتراضات اول مه اعلام شد.
اتحادیه های تجاری فرانسه در ماه های گذشته مشغول مبارزه با طرح دولت ماکرون برای افزایش مدت زمان کار فرانسوی ها قبل از بازنشستگی با دست زدن به اعتصاب ها و اعتراضاتی که گاها به خشونت کشیده شده، بوده‌اند.
بعد از درگیری های چشمگیر رخ داده در تظاهرات و اعتصاب های فرانسوی ها در مارس و آوریل، سطح خشونت در اعتراضات ضد اصلاحات بازنشستگی به تدریج کمتر شد و در اعتراضات روز سه شنبه در شهر پاریس مواردی جزئی از خرابکاری به وقوع پیوست.
ماکرون اعلام کرده، افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال به منظور کاستن از سطح کسری فزاینده در پرداخت حقوق های بازنشستگی ضروری است. با این حال اتحادیه‌های تجاری می‌گویند دولت ماکرون می‌تواند این پول را از راه های دیگر همچون افزایش مالیاتها برای ثروتمندان به دست بیاورد.
طرح بازنشستگی دولت فرانسه هم اکنون قانونی شده و بزرگترین اتحادیه‌های تجاری معترض به این طرح دچار اختلافات بر سر اینکه انرژی خود را روی چه حوزه‌ای متمرکز کنند شده‌اند.
سوفی بینه، دبیر کل اتحادیه تجاری "سی.جی.تی" گفت، این اتحادیه به مبارزه ادامه خواهد داد.
بینه اظهار کرد: " خشم و همچنین خستگی زیادی وجود دارد و اعتصاب کننده ها احساس می‌کنند کیف پولهایشان دارد خالی می‌شود."
مقام‌ها اعلام کردند، انتظار می‌رفت بین ۴۰۰۰۰۰ و ۶۰۰۰۰۰ نفر در این اعتراضات شرکت کنند؛ رقمی که کمتر از تعداد بیش از یک میلیون نفری است که در اوایل سال جاری میلادی در زمان اوج اعتراضات در تظاهراتها شرکت کردند.
برخی از معترضان تهدید به اختلال ایجاد کردن در بازی های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در صورتی که ماکرون از طرحش عقب نشینی نکند، کرده‌اند. بنرهایی با مضمون "بدون بازنشستگی، بدون المپیک" در شهر پاریس به چشم می خوردند.
به نوشته رویترز، حدود ۱۱۰۰۰ نیروی پلیس برای تظاهرات روز سه شنبه در سراسر فرانسه به کار گرفته شدند که ۴۰۰۰ نفر از آنها مربوط به شهر پاریس  بودند. معترضان در نزدیکی شهر نانت در غرب فرانسه جلوی تحویل سوخت از پالایشگاه "دانژ" شرکت "توتال انرژیز" را گرفتند و در نزدیکی این پالایشگاه درگیری‌های بین نیروهای پلیس ضد شوروش و معترضان سیاهپوش اتفاق افتاد.
همچنین در اثر اعتراضات روز سه شنبه اختلالاتی هم در سفرهای ریلی به وجود آمد. سازمان هوانوردی غیرنظامی فرانسه از شرکت‌های هواپیمایی این کشور خواست یک سوم از پروازها از مبدا فرودگاه پاریس-اورلی، دومین فرودگاه بزرگ پاریس را لغو کنند. از سوی دیگر اعتصاب از سوی برخی نیروهای کنترل ترافیک هوایی نیز به لغو برخی پرواز ها منجر شد.
روز پنجشنبه پارلمان فرانسه یک طرح مطرح شده با حمایت مخالفان دولت ماکرون با موضوع لغو افزایش سن بازنشستگی را بررسی می‌کند.
انتظار می‌رود، رئیس مجلس سفلای پارلمان فرانسه که از اعضای حزب ماکرون است این طرح را رد کند.
با وجود آنکه وزارت کشور فرانسه از شرکت حدود ۲۸۱۰۰۰ معترض در تظاهرات روز سه شنبه خبر داد، اتحادیه تجاری سی.جی.تی تعداد شرکت کنندگان را بیش از ۹۰۰۰۰۰ نفر اعلام کرده که از این میان ۳۰۰۰۰۰ نفر در تجمعات شهر پاریس شرکت کردند.
پلیس شهر پاریس تعداد تظاهرکنندگان در این شهر را ۳۱۰۰۰ نفر اعلام کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar