فارس/ وزیر خارجه روسیه ضمن اشاره به نفوذ چند ده ساله ناتو بر کشورهای حوزه اسکاندیناوی، گفت که آنها علی‌رغم اعلام بی‌طرفی، نقش مهمی در فعالیت‌های این ائتلاف نظامی داشتند.

 «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه امروز (چهارشنبه) گفت که کشورهای حوزه اسکاندیناوی برای دهه‌ها زیر نفوذ سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قرار داشته‌اند.
لاوروف در جریان بازدید از یک پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان گفت سوئد و فنلاند علی‌رغم اعلام بی‌طرفی نسبت به ناتو، سال‌ها جزئی از آن بوده و نقش قابل توجهی در فعالیت‌های این ائتلاف نظامی داشته‌اند.
دولت فنلاند دو ماه قبل در مراسمی که در مقر ائتلاف دفاعی در «بروکسل» برگزار شد، رسما سی‌ویکمین عضو ناتو شد. با الحاق فنلاند، طول مرز ناتو با روسیه تقریبا دو برابر افزایش پیدا کرد.
به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی در این‌باره توضیح داد: «فنلاند و سوئد عملاً ده‌ها سال است که به طور فعال در تمام فعالیت‌های ائتلاف، از جمله تمرین‌های نظامی شرکت می‌کنند».

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: «آنها همچنین از برنامه تحمیل شده توسط ناتو بر اتحادیه اروپا حمایت کردند که به این ائتلاف اجازه می‌دهد در صورت بروز درگیری، تجهیزات نظامی را از طریق قلمرو این اتحادیه منتقل کند».
کارشناسان می‌گویند عضویت فنلاند در ناتو می‌تواند پیامدهای مهمی برای راهبرد دفاع هوایی این ائتلاف داشته باشد. نیروی هوایی فنلاند توانمند است و تاکید زیادی بر قابلیت همکاری با نیروهای ناتو دارد. فنلاند علاوه بر ادغام بهتر قابلیت‌های دفاع هوایی با ناتو، امکان نگهداری بمب‌های اتمی را دارد.
طبق این گزارش، لاوروف همچنین افزود: «اینکه آیا آنها میزبان یک پایگاه نظامی یا یک جوخه هوایی هستند، اهمیتی ندارد. مهم این است که آنها مدت‌ها زیر نظر و نفوذ آمریکا و ناتو بودند».
پیش از این، سخنگوی وزارت خارجه روسیه هشدار داده بود که اگر ائتلاف نظامی ناتو از خاک فنلاند استفاده کند، مسکو هم تدابیر نظامی متقابل انجام می‌دهد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar