فارس/ در ادامه گسترش همکاریهای نظامی چین و روسیه، پکن از موافقت روسیه با مشارکت در رزمایش مشترک با این کشور در آسیا-اقیانوسیه خبر داد.

وزارت دفاع چین روز جمعه اعلام کرد که ارتش روسیه قصد دارد در رزمایش مشترک با ارتش چین در سال 2023 شرکت کند. 
براساس گزارش خبرگزاری تاس، طبق بیانیه وزارت دفاع چین، ژنرال «لیو ژنلی» رئیس ستاد مشترک کمیسیون مرکزی ارتش چین با «والری گراسیموف» رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه به صورت تلفنی رایزنی کرده است.

دو طرف در این تماس درباره توافقهای انجام شده میان سران دو کشور و همچنین تعمیق همکاری نظامی میان مسکو و پکن تبادل نظر کردند. براساس این بیانیه، طرف روسی در پاسخ به دعوت چین اعلام کرد که ارتش روسیه در رزمایش موسوم به North-interaction 2023 که توسط چین برنامه ریزی شده است مشارکت خواهد کرد. 


وزارت دفاع چین همچنین روز سه شنبه اعلام کرد که نیروی هوا فضای روسیه و نیروی هوایی ارتش خلق چین ششمین گشت زنی هوایی خود بر فراز دریای ژاپن و دریای چین شرقی را برگزار کردند.

«لی شانگ فو» وزیر دفاع چین در کنفرانس امنیتی «شانگری لا» در سنگاپور گفته بود که پکن و مسکو به تعمیق همکاریهای خود به عنوان بخشی از همکاری نظامی بین‌المللی ادامه خواهند داد و برگزاری رزمایشهای مشترک با روسیه و دیگر کشورها در منطقه آسیا-پاسفیک بخشی از آن است. 

همکاریهای نظامی چین و روسیه و ایران طی سالهای اخیر به طور روز افزون در حال افزایش است به طوریکه تحلیلگران آمریکایی آن را مایه نگرانی ایالات متحده خوانده‌اند.

«آندرا کندال تایلور»، از اعضای ارشد اندیشکده «مرکز امنیت آمریکای جدید» اخیرا گفته: «این قدرت‌ها هر سه به دنبال تضعیف ایالات متحده و شکل‌دهی مجدد به نظم بین‌المللی هستند.»

براساس گزارش ایپاک تایمز، روسیه و چین اقدام به امضای یک «شراکت بدون محدودیت» کرده‌اند که همکاری‌های نظامی راهبردی را نیز شامل می‌شود. پکن بیشتری تلاش‌ها را برای کمک به اقتصاد روسیه در برابر تحریم‌های کشورهای غربی کرده است. در همین حال، روسیه و ایران هم اقدام به امضای توافقنامه‌های دفاعی جدید کرده‌اند. مضاف بر این، توافق‌های میان ایران و چین نیز افزایش پیدا کرده است. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar