ایسنا/ به دنبال اختلافات فرانسه و آلمان بر سر نقش اتم در استراتژی جدید اروپا در زمینه انرژی، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه انرژی هسته‌ای را «خط قرمز» کشورش اعلام کرد.

به گزارش شبکه الجزیره، برونو لومر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه اعلام کرد که انرژی هسته‌ای فرانسه یک «خط قرمز مطلق» و موضوعی است که هرگز قابل مذاکره نخواهد بود.
لومر در پایان همایش سالانه اتحادیه برق فرانسه گفت: انرژی هسته‌ای یک خط قرمز مطلق برای فرانسه است و پاریس از هیچ‌یک از این مزیت‌های رقابتی مرتبط با انرژی هسته‌ای دست نخواهد کشید.

وی افزود: انرژی هسته‌ای فرانسه قابل مذاکره نیست و هرگز نخواهد بود. باید روی وجود آن کار کرد و ما متقاعد شده‌ایم که این نه تنها به نفع فرانسه است، بلکه به نفع قاره اروپا نیز هست.


لومر گفت: آلمان تایید کرد که به گزینه‌های فرانسه در زمینه انرژی احترام خواهد گذاشت و این خبر خوبی است. ما همیشه به گزینه‌های آلمان احترام گذاشته‌ایم.

وی افزود: انرژی هسته‌ای یک وجه تمایز اقتصادی است و همچنین بخشی از هویت صنعتی ماست.

پیش از اظهارات این وزیر فرانسوی و از همین تریبون، استفان ونزل، وزیر مشاور آلمان در امور اقتصاد و آب و هوا گفت: رویکردهای متفاوتی در سیاست انرژی، به ویژه در زمینه انرژی هسته‌ای وجود دارد.

وی افزود: برلین متعهد شده است که اتم را کنار بگذارد و سرعت بخشیدن به استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر را افزایش دهد.

ونزل ادامه داد: با این حال، آلمان به گزینه‌های مختلف سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند فرانسه، احترام می‌گذارد؛ اما آنچه ما نمی‌پذیریم، تعریف انرژی هسته‌ای به عنوان انرژی تجدیدپذیر است.

طبق این گزارش، چند ماهی است که به نظر می‌رسد پاریس و برلین بر سر نقش انرژی هسته‌ای در اصلاحات آینده بازار برق اروپا اختلاف نظر دارند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar