مهر/ ناتو از روسیه برای تجدیدنظر در خروج از «پیمان نیروهای مسلح متعارف در اروپا» درخواست کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز جمعه با صدور بیانیه ای از روسیه درخواست کرد تا در خصوص خروج از «پیمان نیروهای مسلح متعارف در اروپا» (CFE) تجدیدنظر کند.
در بیانیه ناتو خطاب به مسکو در این ارتباط آمده است: کشورهای عضو ناتو به رایزنی های خود در مورد عواقب خروج روسیه از این معاهده ادامه خواهند داد. از مسکو می خواهیم تا به الزامات و مقتضیات پیمان پایبند بماند.
این در حالیست که «دیمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه (کرملین) دوشنبه هفته پیش در سخنانی اعلام کرده بود که مسکو پیامدهای مستقیم لغو «پیمان نیروهای مسلح متعارف در اروپا» را نخواهد پذیرفت.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه ادامه داد: اکنون نباید پیامد مستقیمی برای مسکو وجود داشته باشد؛ زیرا واقعیت این است که قبلاً ... یک مکانیسم غیرقابل استفاده ای وجود داشت؛ باور کنید، تقصیر روسیه نیست.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌ جمهور روسیه چندی پیش قانون خروج این کشور از «پیمان نیروهای مسلح متعارف در اروپا» را امضا کرد.

روسیه، در سال ۱۹۹۰ پیمان نیروهای مسلح متعارف در اروپا را امضا کرد که پیمانی بین کشورهای عضو ناتو و کشورهای اروپای شرقی (پیمان ورشو) بود.

طبق مفاد این پیمان، با هدف جلوگیری از بروز جنگ محدود، استقرار هواپیما، توپ، تانک، تفنگ و سلاح در منطقه مرزی کشورهای ناتو و پیمان و اروپای شرقی محدود شده است؛ پوتین عضویت روسیه در این پیمان را در سال ۲۰۰۷ به حالت تعلیق درآورده بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar