تسنیم/ درگیری در سودان که از آوریل گذشته در این کشور شروع شده، موجب آوارگی شمار زیادی از مردم این کشور شده است.

سودان شاهد بحران گسترده در سطح اقتصادی و انسانی است به ویژه پس از اینکه این کشور در برهه اخیر گرفتار مشکل امنیتی و درگیری مسلحانه از آوریل گذشته شده است.

این درگیری تاکنون شمار زیادی کشته و زخمی برجای گذاشته است و همزمان نگرانی بابت اتمام سوخت و بغرنج شدن اوضاع اقتصادی و افزایش مهاجرت به خارج، ایجاد کرده است.

گزارش‌ها و رصدهای انجام شده، حکایت از کاهش شدید کشتی‌های حامل سوخت به سودان، دارد. در ماه مه گذشته فقط یک کشتی وارد بنادر سودان شد این در حالی است که کشتی حامل گاز، فرآورده‌های نفتی به بنادر نرسیده و این از ابتدای سال جاری کمترین میزان است، موضوعی که بیم، پیچیدگی بحران در سودان را می دهد.


مرکز رصد محموله‌های نفتی «ورتکسا» از عدم رصد محموله سوخت به سودان از اوایل ماه مه تا 27 همان ماه خبر داد.

همچنین روند تحولات بر اوضاع انسانی و اقتصادی در سودان هم تاثیرگذاشته است و موجب افزایش شمار آوارگان به کشورهای همجوار به شکل گسترده شده است.

فراریان از جنگ سه مسیر دریایی، هوایی و زمینی را انتخاب می‌کنند تا از جهنم سودان بگریزند. تصاویر ماهواره‌ای و گزارش‌های دریانوردی، حاکی از فرار شمار زیادی به علت اوضاع نابسامان امنیتی سودان حکایت دارد.

شماری زیادی دریا را برای فرار انتخاب می‌کنند به طوری که از 17 آوریل تا اواخر مه گذشته بیش از 50 کشتی از بندر «سواکن و پورتسودان» کار جابجایی را انجام داده‌اند. فراریان از خارطوم به سمت پورتسودان، بیش از 12 ساعت مسیر دریایی طاقت فرسا را طی می‌کنند.

طبق آمار، بیشتر مسافران راه عربستان را در پیش می‌گیرند که آماری چند برابر میانگین سفرهای دریایی به عربستان از ابتدای سال جاری میلادی را نشان می‌دهد.

در این میان برخی کشورها برای خروج اتباع خود راه هوایی را انتخاب کردند و پروازهایی به منظور خارج کردن اتباع خود اختصاص دادند. از ابتدای روند خروج افراد از فرودگاه پورتسودان در 23 آوریل حدود 80 پرواز تا 25 مه از فرودگاه پورتسودان برخاستند که 18 پرواز به اردن بوده است و این کشور در صدر کشورهایی که پروازها به آن انجام شده است و پس از آن کویت و قطر هستند. بیش از نیمی از پرواز با هواپیماهای نظامی هستند.

علاوه بر مسیرهای دریایی و هوایی، مسیر زمینی نیز راهی برای فرار از جهنم سودان است و بسیاری از مرز زمینی به مصر، چاد، اتیوپی و سودان جنوبی گریختند. آنانی که به مصر می روند از گذرگاه «اشکیت» راه مصر را در پیش می گیرند. تصاویر ماهواره ای مربوط به 28 آوریل از صف یک کیلومتری اتوبوس‌ها حکایت داشت.

طبق آمارهای سازمان ملل، شمار فراریان به مصر به 170 هزار نفر تا اواخر ماه مه گذشته رسیده است که در میان آنها بیش از 5500 غیرسودانی هستند. در مرز سودان جنوبی تصاویر ماهواره ای گرفته شده در ششم ماه مه گذشته حکایت از آن داشت که گذرگاه «جوده» منتهی به سودان جنوبی شاهد ازدحام شدید است. تا پایان ماه مه 90 هزار نفر به سودان جنوبی گریختند.

در این میان ساکنان سودان جنوبی که پیش از این به علت ناامنی به سودان آمده بودند هم اکنون مجبور به بازگشت شده‌اند و علاوه بر آن شمار زیادی از غیرسودانی‌ها هم به سودان جنوبی فرار کرده‌اند. تصاویر ماهواره ای 22 مه گذشته که از گذرگاه «القلابات» منتهی به اتیوپی گرفته شده هم، ازدحام شدید خودرو و افراد را نشان می‌دهد به طوری که قریب به هفت هزار نفر که در میان آنها بیش از 5800 غیرسودانی هستند، راه اتیوپی را در پیش گرفته‌اند.

طبق آمار کمیساریای پناهندگان سازمان ملل، شمار آوارگان داخلی از زمان شروع درگیری تا اواخر ماه مه گذشته از مرز یک میلیون و دویست هزار نفر فراتر رفته و شمار فراریان به خارج سودان هم از مرز 400 هزار نفر فراتر رفته که حدود 170 هزار نفر به مصر و 100 هزار نفر به چاد فرار کردند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar