ایسنا/ نخست‌وزیر ارمنستان در دیدار با رئیس‌جمهوری روسیه گفت که وضعیت کریدور لاچین و قره‌باغ کوهستانی در پی برپایی ایست بازرسی توسط جمهوری آذربایجان، بحرانی است.

به نقل از خبرگزاری تاس، نیکول پاشینیان که در شهر سوچی روسیه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دیدار کرد، گفت: فکر می‌کنم حالا این وضعیت را از نظر مسئولیت نیروهای صلح‌بان روسیه در قره‌باغ کوهستانی بررسی می‌کنیم. متاسفانه وضعیت انسانی در آن‌جا هنوز پرتنش است و چندین ماه است که خبری از سوخت و برق نیست. و وضعیت کریدور لاچین هم همچنان پرتنش است. تاکید دارم که صلح‌بانان روسیه مقادیر محدودی از غذا را به قره‌باغ کوهستانی می‌رسانند، اما به صورت کلی بحران انسانی هنوز ادامه دارد.
چندین ماه است که جمهوری آذربایجان در کریدور لاچین ایست بازرسی برپا کرده است.
وزارت خارجه ارمنستان از این اقدام انتقاد کرده و آن را نقض فاحش توافق سه‌جانبه حاصله میان رهبران باکو، ایروان و مسکو در 2020 دانسته؛ توافقی که به درگیری‌ها پیرامون قره‌باغ کوهستانی پایان داد.
بر اساس مفاد این توافق، نیروهای صلح‌بان روسیه در کریدور لاچین مستقر می‌شوند. نخست‌وزیر ارمنستان چندین بار نسبت به بسته شدن این کریدور ابراز نگرانی کرده و اظهار داشته که این مسئله را در گفت‌وگوهایش با مسکو مطرح خواهد کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar