ایسنا/ چین و روسیه پیشنهاد آمریکا برای برگزاری مذاکرات کنترل تسلیحات هسته‌ای بدون قید و شرط را رد کردند؛ اقدامی که می‌تواند به اشاعه بیشتر چنین تسلیحاتی در سطح جهان منجر شود.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سمافور، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا اخیرا هشدار داده بود که توافق‌های پسا جنگ سرد که ضامن عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای در سراسر جهان هستند دچار زوال شده و پکن و مسکو را برای از سرگیری گفت‌وگوهای مستقیم درباره این مساله دعوت کرد.

وی افزود: ما اکنون در نقطه‌ای ایستاده‌ایم که رئیس جمهوری ایالات متحده آن را "نقطه عطف" در ثبات و امنیت هسته‌ای می‌داند.

اما دولت چین در نخستین واکنش مستقیم خود به این درخواست اعلام کرد که آماده مذاکرات در آینده‌ای قابل پیش‌بینی نیست.

"لیو پنگیون"، سخنگوی سفارت چین در واشنگتن در بیانیه‌ای اعلام کرد: قوای اتمی چین خیلی دورتر از روسیه و چین است. هنوز زمان مناسب برای چین فرا نرسیده تا به مذاکرات کنترل تسلیحات اتمی پیشنهادی ملحق شود.

وی افزود: چین سیاستگذاری اتمی دفاعی خودش را دارد که بر اساس آن،‌ نخستین کشوری نخواهد بود که از تسلیحات هسته‌ای استفاده می‌کند و قوای اتمی خود را در سطح حداقلی و برای نیازهای امنیت ملی کشور حفظ می‌کند.

دولت ولادیمیر پوتین،‌ رئیس جمهوری روسیه نیز درخواست سالیوان را رد کرده و هشدار داد، مادامی که آمریکا رویکرد و سیاست خصمانه خود را در قبال کرملین در اوکراین دارد، هیچ توافقی درباره کنترل تسلیحاتی نمی‌تواند رخ دهد.

فقدان مذاکرات اتمی بین این سه کشور، امکان قرار گرفتن جهان در رقابت تسلیحاتی بدون کنترل را بیشتر می‌کند و این مساله هم ثبات جهانی و هم منافع نظامی ایالات متحده را تحت‌الشعاع و در معرض تهدید قرار می‌دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar