تسنیم/ چین از اروپا خواست تا هیچ گونه معامله رسمی با تایوان نداشته باشد و از نیروهای جدایی طلب این کشور حمایت نکند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در آستانه سفر «جوزف وو» وزیر امور خارجه تایوان به اروپا، چین از اروپا خواست تا هیچ گونه معامله رسمی با تایوان نداشته باشد و از نیروهای جدایی طلب این کشور حمایت نکند.

وانگ ون بین سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این باره گفت: اصل چین واحد موضوعی بسیار مهم برای پکن به منظور گسترش روابط دوستانه با تمام کشورهای جهان است.

وی هشدار داد ما از طرف اروپایی می خواهیم تا اهمیت موضوع تایوان را درک کرده و به تعهدات خود در قبال چین در اصل چین واحد وفادار باشند و از نیروهای جدایی طلب تایوان حمایت نکرده و هیچ گونه تبادل رسمی برای با تایوان تحت هیچ شرایطی نداشته باشند.


ون بین افزود: ما از مقامات تایوان می خواهیم که هر گونه اقدام جدایی طلبانه و تلاش برای بدست آوردن عزت نفس از سوی کشورهای خارجی، محکوم به شکست است.

در همین حال جان لیپاوسکی وزیر امور خارجه جمهوری چک تایید کرد که آقای وو هفته آینده به پراگ سفر خواهد کرد اما خاطرنشان کرد که انتظار نمی رود مقامات رسمی سیاست خود در قبال تایوان را تغییر دهند.

رویترز گزارش داد در جریان سفر این مقام تایوانی که دولت تایوان تاکنون به طور رسمی آن را تایید نکرده، انتظار می رود وی با رئیس جمهور جمهوری چک نیز دیدار و گفتگو داشته باشد.

لیپاوسکی خاطرنشان کرد دولت کشورش سیاست بسیار روشنی در قبال چگونگی حفظ رابطه با تایوان دارد و من انتظار ندارم این سیاست تغییر کند.

جمهوری چک ارتباط دیپلماتیک با تایوان ندارد اما روابط اقتصادی و فرهنگی با این کشور برقرار کرده است.

براساس این گزارش، قرار است وزیر امور خارجه تایوان به بروکسل پایتخت اتحادیه اروپا نیز سفر کند.

دولت چین همواره ادعا می‌کند که تایوان باید تحت حاکمیت این کشور باشد و از سه سال گذشته تاکنون با انجام عملیات‌های نظامی در نزدیکی این جزیره تلاش کرده است تایوان را تحت سلطه خود درآورد، اما دولت تایوان همواره اعلام کرده است که خود حاکمیت مستقل دارد و مردم این کشور خود باید برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

چین همچنین تعامل هر کشوری با تایوان از جمله آمریکا را به‌عنوان یک چالش برای حاکمیت خود بر این جزیره می‌داند. به عنوان مثال پکن در اوت سال گذشته در واکنش به سفر نانسی پلوسی رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان چندین رزمایش بزرگ از جمله شلیک موشک بر فراز حریم هوایی تایوان، انجام داد.

علاوه بر این کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در تاریخ 5 آوریل با استقبال از رئیس دولت تایوان در خاک ایالات متحده بر افزایش حمایت قانونگذاران آمریکایی از تایپه تأکید کرد.

دولت چین نیز در واکنش به این دیدار رزمایش نظامی سه‌روزه‌ای را در نزدیکی مرز تایوان برگزار کرد و در این رزمایش حمله گسترده به خاک تایوان را شبیه سازی کرد.

پکن همواره از تمامی کشورها می خواهد تا به اصل چین واحد احترام گذاشته و از ایجاد تنش در این منطقه خودداری کنند. در حال حاضر یکی از بزرگترین چالش های چین با آمریکا در دریای چین جنوبی بر سر موضوع استقلال تایوان است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar