ایسنا/ ولیعهد سعودی گفت که عربستان در حال نزدیک شدن به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است، اما مسئله فلسطین همچنان برای مذاکرات مهم تلقی می‌شود.

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در مصاحبه با شبکه آمریکایی فاکس نیوز در پاسخ به سوالی درباره توصیفش از مذاکراتی که هدف آن برقراری روابط دیپلماتیک میان ریاض و تل‌آویو است، گفت: هر روز به عادی‌سازی «نزدیک‌تر» می‌شویم.
وی در همین راستا عنوان داشت، در صورتیکه دولت جوبایدن، رئیس جمهوری آمریکا موفق به ایجاد توافق میان عربستان و رژیم صهیونیستی شود، این بزرگترین توافق از زمان پایان جنگ سرد خواهد بود.
بن سلمان در ادامه تعلیق مذاکرات درباره روابط با رژیم صهیونیستی را رد کرد.
وی همچنین درپاسخ به سوالی در خصوص نحوه برخورد با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت، سیاست عربستان این است که با کسی که ریاست دولتی را بر عهده دارد، وارد مداخله و درگیری نمی‌شود.

وی افزود: اگر دولت بایدن موفق به انعقاد معامله تاریخی شود، در آن هنگام روابط ما با اسرائیل آغاز خواهد شد و صرف نظر از اینکه چه کسی ریاست آن را به عهده دارد ادامه خواهد یافت. اما مسئله فلسطین در خصوص عادی سازی با اسرائیل بسیار مهم است.
او با اشاره به امتیازهایی که در چارچوب هرگونه توافقی در این زمینه به طرف فلسطینی داده می‌شود، گفت: آمریکا پیشنهادی برای برقراری روابط با اسرائیل ارائه داد، برای ما، نقش فلسطین بسیار مهم است. ما باید این بخش را حل‌وفصل کنیم و گفت‌وگوهای خوبی داشته‌ایم که تا الان ادامه داشته است. باید ببینیم به کجا می‌رویم. امیدواریم به جایی برسیم که زندگی فلسطینی‌ها را آسان‌تر کرده و اسراییل در منطقه امکان ایفای نقش پیدا کند.
بن سلمان در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرد که عربستان سعودی تمام تلاش خود را برای احیای تلاش‌ها جهت حل وفصل درگیری‌ها در اوکراین بکار می‌گیرد.
وی گفت: آنچه در حال رخ دادن است بد است و ما نمی‌خواهیم شاهد آن باشیم. روس‌ها توجیهات خود را برای علت انجام این کار دارند و آن گسترش ناتو و غیره است. ما در عربستان سعودی روابط خوبی با روسیه و همچنین با اوکراین داریم و تجارت خوب و پویایی با هر دو کشور وجود دارد. از این رو به دنبال این هستیم که تمام تلاش خود را برای فعال سازی گام‌هایی جهت حل وفصل این موضوع بکار گیریم.
محمد بن سلمان موضوعات مطرح شده درباره حمایت عربستان از روسیه با کاهش تولید نفت را تکذیب کرد و گفت که این موضوع تنها به تقاضا و عرضه در بازار نفت مربوط می‌شود.
وی گفت: گروه «بریکس» موجب هیچ‌گونه رقابت ژئوپلیتیکی برای آمریکا و غرب نمی‌شود. ما یکی از پنج خریدار بزرگ تسلیحات آمریکایی هستیم و روابط امنیتی مهمی با واشنگتن داریم و اقدام ما برای خرید تسلیحات از کشورهایی غیر از آمریکا به نفع واشنگتن نیست.
وی عنوان کرد، چشم‌انداز ۲۰۳۰ ، توسعه عربستان است و هر روز که می‌گذرد در می‌یابیم  که اهداف ما سریع‌تر در حال محقق شدن است. در سال ۲۰۲۲ در بین کشورهای گروه ۲۰ سریع‌ترین رشد اقتصادی را داشتیم.
ولیعهد عربستان ادامه داد: رشد اقتصاد غیرنفتی سعودی طی سال جاری در بین گروه ۲۰ سریع‌ترین خواهد بود. اقتصاد سعودی رتبه ۱۷ در بین کشورهای جهان را دارد و می‌تواند به رتبه هفتم بازگردد.
وی همچنین گفت: کریدور اقتصادی، مسافت هند تا اروپا را به ۳-۶ روز کاهش می‌دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar