ایرنا/ «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قصد دارد تا در بحبوحه اعتراض‌های بین‌المللی نسبت به جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین، اوایل ماه دسامبر میلادی (آذر) به سرزمین‌های اشغالی سفر کند.

اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای درباره دیدار جوسپ بورل با الی کوهن وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در حاشیه هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اعلام کرد که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان این سفر، از فلسطین هم بازدید و با مقامات این کشور دیدار خواهد کرد.

بر اساس این بیانیه، بورل طرف صهیونیستی را در جریان نشست روز دوشنبه خود با وزرای امور خارجه عربستان سعودی، اردن و نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه عرب درباره روند سازش قرار داد.

در بیانیه اتحادیه اروپا بدون اشاره به جنایت رژیم صهیونیستی آمده است که این اتحادیه، «به دنبال روابطی باز و سازنده با اسرائیل در مورد روند صلح خاورمیانه است. اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن همچنان به راه حل موسوم به دو کشور، متعهد و آماده مشارکت در روند صلح هستند.»

در این دیدار دو طرف درباره روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای نیز بحث و تبادل نظر کردند. بر اساس بیانیه صادر شده، بورل و کوهن با اشاره به تمایل طرفین نسبت به توسعه روابط دوجانبه افزود: آنها مشتاقانه منتظر دیدار آتی بورل از اسرائیل در اوایل ماه دسامبر هستند. نماینده عالی (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) به فلسطین نیز سفر خواهد کرد.

بورل اوایل امسال نیز قرار بود به فلسطین اشغالی سفر کند اما رسانه‌ها گزارش دادند که تل‌آویو به دلیل اظهارات انتقادی وی اجازه سفر او را صادر نکرده است. منابع صهیونیستی آن زمان به رسانه‌ها گفتند که بورل چندین بار درخواست سفر به فلسطین اشغالی را مطرح کرده اما وزارت خارجه رژیم صهیونیستی به درخواست او پاسخ نداده است.

البته پیتر استانو سخنگوی ارشد کمیسیون اروپا از این خبر ابراز بی‌اطلاعی و ادعا کرد: نماینده عالی قصد سفر به اسرائیل را نداشت تا مانع ورود او شوند. در نتیجه، ما از هیچ گونه ممنوعیت یا تصمیم مقامات اسرائیل اطلاعی نداریم.

گفتنی است که انتشار یادداشت بورل تحت عنوان «صداقت می‌تواند صلح در خاورمیانه را پیش ببرد» واکنش مقامات صهیونیستی را در پی داشت.

او در این یادداشت نوشته است: خشونت شهرک‌نشینان اسرائیلی در کرانه باختری به طور فزاینده‌ای جان و معیشت فلسطینی ها را تهدید می‌کند و تقریبا همیشه بدون مجازات پیش می‌رود. علاوه بر این، عملیات نظامی اسرائیل اغلب به کشته شدن غیرنظامیان فلسطینی منجر می‌شود. سکونت‌گاه‌های غیرقانونی در سرزمین‌های اشغالی در حال گسترش و پناهگاه‌ها در حال فرسایش است.

بورل با بیان اینکه «اسرائیلی‌ها از کشور و ارتش برخوردار هستند اما فلسطینیان چنین گزینه‌ای ندارند» تصریح کرد: همه این حقایق مانع تحقق صلح است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دوشنبه گذشته نیز در نشست سالانه موسسه بین‌المللی صلح در نیویورک، بر لزوم توقف اقدامات یکجانبه رژیم صهیونیستی علیه روند سازش تاکید کرد. وی در این جلسه «بر ضرورت توقف اقدامات یکجانبه که راه حل تشکیل دو کشور فلسطین و «اسرائیل» را تضعیف می کند، تاکید کرد و از همه شرکت کنندگان خواست تا تروریسم را محکوم کنند.»

بورل همچنین تداوم کمک‌های مالی برای آنچه دولت‌سازی در فلسطین نامید و تضمین بودجه کافی برای حمایت از نهادهای بین‌المللی، مانند آژانس امداد و اقدام برای کمک به آوراگان فلسطینی (آنروا) و برنامه جهانی غذا، که برای ادامه حمایت از ارائه خدمات ضروری به فلسطینی ها و آوارگان این کشور نیازمند کمک‌های مالی هستند را خواستار شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar