تسنیم/ دیدارهای وزیر خارجه روسیه در نیویورک با محوریت اوضاع اوکراین، سفر زلنسکی به کانادا، هشدار پنتاگون درباره استفاده از تسلیحات آمریکایی در حمله به روسیه و رئیس جمهور اوکراین اجازه سخنرانی در کنگره را نیافت، از جمله مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،  جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا شب گذشته،پنجشنبه، در دیدار با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در کاخ سفید، اعلام کرد که تانک‌های آبرامز طی هفته آینده به کی‌یف منتقل خواهند شد.

وی گفت: «من بسته جدیدی از کمک نظامی ایالات متحده را تایید کرده‌ام که شامل توپخانه، مهمات و سلاح‌های ضد تانک می شود. علاوه بر این، هفته آینده اولین تانک‌های آبرامز آمریکایی به اوکراین تحویل داده خواهد شد.»

اولین محموله از این نوع تانک آمریکایی شامل 10 دستگاه از این خودروی رزمی خواهد بود.


پیش از این، پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون، گزارش داد که تانک‌های آمریکایی آبرامز ظرف چند روز تا چند هفته به اوکراین خواهند رسید. او تاریخ دقیق این تحویل را «به دلایل امنیتی عملیاتی» اعلام نکرد.

علاوه بر این، جیک سالیوان، مشاور رئیس جمهور آمریکا در مسائل امنیت ملی، بسته تسلیحاتی جدیدی برای اوکراین را شامل «سامانه‌های دفاع هوایی قابل توجه» خواند. وی افزود که واشنگتن هنوز موشک‌های دوربرد تاکتیکی ATACMS را به کی‌یف منتقل نخواهد کرد، اما احتمال تحویل این گونه موشک‌ها را در آینده بررسی خواهد کرد.

لوید آستین، رئیس پنتاگون نیز پیشتر وعده داده بود که تانک‌های آبرامز به زودی درچارچوب بسته جدید کمک نظامی آمریکا به اوکراین تحویل داده خواهند شد. در اواسط ماه سپتامبر، آلکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی اوکراین یادآور شده بود که انتظار می رود 10 دستگاه از این تانک‌ها به زودی وارد این کشور شوند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به پانصد و هفتاد و ششمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

مذاکرات لاوروف و گوترش در مورد دستور کار اوکراین


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه بامداد امروز، جمعه، با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در حاشیه هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی این سازمان دیدار و گفتگو کرد. وی در جریان مذاکرات از گوترش خواست تا همتایان غربی او را از دخالت در ابتکارات سیاسی در زمینه اوکراین باز دارد.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: در این دیدار از گوترش درخواست شد تا از جذب نمایندگان ساختارهای سازمان ملل به ابتکارات سیاسی در زمینه بحران اوکراین جلوگیری کند. توجه این مذاکرات روی تضمین‌های دبیرکل سازمان ملل مبنی بر خودداری از مشارکت در طرح‌هایی که شامل مشارکت همه طرف‌ها نمی‌شود، متمرکز بود.

لاوروف همچنین به غیرقابل قبول بودن استفاده از استانداردهای دوگانه در اسناد آماری و سایر اسناد سازمان ملل در رابطه با مناطق مختلف اشاره کرد. 

علاوه بر این، همانطور که قبلاً وعده داده شده بود، طرف روسی اطلاعاتی را در مورد تداوم نقض تعهدات ایالات متحده بر اساس توافقنامه مقر سازمان ملل متحد در سال 1947 در خصوص امتناع از صدور روادید برای دیپلمات های روسیه و تعداد کشورهای دیگر برای شرکت در رویدادهای سازمان ملل را به دبیرکل ارائه داد. 

وزارت امور خارجه روسیه افزود: لاوروف بار دیگر تاکید کرد که شرایط کنونی لزوم آغاز هر چه سریع‌تر روند داوری علیه ایالات متحده را بر گوترش حکم می‌کند و این موضوع بارها در قطعنامه‌های مربوطه مجمع عمومی سازمان ملل بیان شده است.

گفتگوی لاوروف با وزیر امور خارجه پاکستان

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در چارچوب هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با جلیل عباس جیلانی، همتای پاکستانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد. 

طبق اطلاعات وزارت خارجه روسیه، در این نشست، طرفین در مورد مسائل جاری در دستور کار دوجانبه و بین المللی به ویژه وضعیت پیرامون اوکراین و افغانستان تبادل نظر کردند. تمرکز متقابل بر افزایش همکاری‌های تجاری و اقتصادی دوجانبه و تعامل در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد تایید قرار گرفت.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین روز پنج شنبه با فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفتگو کرد. طرفین در مورد تقویت تعاملات بین مسکو و ریاض در پلتفرم‌های مختلف بین المللی گفتگو کرده و موضوع مشارکت بین دو کشور در عرصه انرژی هم مطرح شد.

لاوروف همچنین با مائورو ویرا، وزیر امور خارجه برزیل دیدار کرد. وزرای دو کشور  در خصوص توسعه روابط روسیه و برزیل گفتگو کرده و برنامه‌هایی را برای تعامل بیشتر، از جمله در خصوص همکاری در زمینه حل و فصل بحران اوکراین را تنظیم کردند.

هشدار نماینده روسیه نسبت به تحریکات احتمالی اوکراین با سلاح‌های شیمیایی

الکساندر شولگین، سفیر روسیه در هلند و نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی (OPCW) معتقد است که ایالات متحده و متحدانش به اوکراین برای انجام هرگونه تحریک، از جمله سلاح های شیمیایی، کارت سفید داده‌اند.

این دیپلمات گفت: با در نظر گرفتن وضعیت فاجعه بار طرف اوکراینی نه تنها در خط تماس نظامی، بلکه در حوزه اقتصادی، رفتار کاملاً نامناسب آنها در هنگام گلوله باران محوطه نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا و سایر تأسیسات هسته‌ای و همچنین ناتوانی در کنترل خشن ترین نیروهای ملی گرای تندرو، تحریکات با استفاده از سلاح های شیمیایی در خاک اوکراین "تحت پرچم دروغین" قابل رد نیست و متاسفانه کشورهای غربی نیز چشمان خود را به روی این واقعیت بسته و از روی عمد این اقدامات تحریک آمیز و خطرناک کی‌یف را نادیده می‌گیرند.

به گفته وی، روسیه به سازمان منع تسلیحات شیمیایی هشدار داده که نقشه‌هایی برای بدنام کردن مسکو وجود دارد که "محکوم به شکست بوده" و طرف روسی تا جایی که به این کشور مربوط است اجازه این کار را نخواهد داد. 

جاستین ترودو سفر زلنسکی به کانادا را تایید کرد

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، شب گذشته، پنجشنبه، در بیانیه ‌ای این مسئله را تایید کرد که ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به اوتاوا سفر کرده و در مقابل پارلمان این کشور سخنرانی خواهد کرد. 

بر اساس اطلاعات دفتر نخست وزیر، زلنسکی از 22 تا 23 سپتامبر در کانادا حضور خواهد داشت. وی قرار است در مقابل پارلمان کانادا در اتاوا سخنرانی کند و همچنین با مهاجران اوکراینی و تجار کانادایی در تورنتو دیدار خواهد کرد.

موشک‌های دوربرد آمریکا در اختیار اوکراین قرار می‌گیرد؟

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ایالات متحده شب گذشته پنجشنبه اعلام کرد که بسته کمک نظامی جدید برای اوکراین شامل موشک‌های عملیاتی-تاکتیکی ATACMS نخواهد بود. 

سالیوان گفت: «رئیس جمهور جو بایدن در نهایت تصمیم گرفت ATACMS را در بسته جدید کمک نظامی به کی‌یف نگنجاند، البته این احتمال در آینده بررسی خواهد شد.»

وی یادآور شد که بسته کمکی جدید شامل سیستم‌های دفاع هوایی و مهمات خوشه‌ای قابل توجه است، اما موشک‌های عملیاتی-تاکتیکی نیست.

همان روز، کاخ سفید اعلام کرد که هیچ تصمیم نهایی در مورد عرضه موشک های ATACMS به کی‌یف وجود ندارد. با این حال، به گفته جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا این موضوع همچنان در دستور کار قرار دارد.

زلنسکی امکان سخنرانی در کنگره آمریکا را پیدا نکرد

شبکه ان‌بی‌سی نیوز شب گذشته گزارش داد که  کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل مشغله و کارهای زیاد قانون‌گذاران، به ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین اجازه سخنرانی در مقابل کنگره را نداده است. مک کارتی گفت: «با توجه به مشغله کاری قانونگذاران، زمان کافی برای صحبت زلنسکی با نمایندگان کنگره وجود ندارد.»

این مقام کنگره یادآور شد که زلنسکی قبلاً در پایان سال 2022 در کنگره سخنرانی کرده بود. در آن زمان، نانسی پلوسی، عضو حزب دموکرات، رئیس مجلس نمایندگان بود.

روز گذشته رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که در پس زمینه شکست نیروهای مسلح اوکراین، نگرش نمایندگان کنگره نسبت به زلنسکی تغییر کرده و سیاستمداران آمریکایی تا حدودی خوش بینی خود را در مورد نتیجه تأمین مالی و تجهیزاتی اوکراین از دست داده‌اند.

کی‌یف: نیازی به جنگنده‌های قدیمی میراژ2000 نداریم

یوری ایگنات، مشاور فرمانده نیروی هوایی اوکراین شب گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور به جنگنده های میراژ-2000  (Mirage 2000) نیازی ندارند،  زیرا آنها دیگر منسوخ شده‌اند. 

وی گفت: "هر کمکی برای ما مهم است، اما نه در نسخه قدیمی و منسوخ شده آن. این مسئله در مورد  Mirage 2000 صادق است. امروز ما نمی توانیم هر آنچه را که می خواهیم از ناوگان هوایی برداریم، غیرمنطقی است و کار نیروهای ما را تحلیل می برد. ما باید روی یک نوع، حداکثر دو هواپیمای چند منظوره تمرکز کنیم."

در همان روز معلوم شد که اوکراین و فرانسه در حال مذاکره برای انتقال جت‌های جنگنده میراژ 2000 به کی‌یف هستند. برخی مقامات نظامی اوکراین یک سفر کاری به فرانسه انجام داده و در مورد جزئیات قرارداد به توافق رسیدند. گفته شده که نیروی هوایی اوکراین ممکن است این نوع هواپیماهای مستعمل را برای حمله به اهداف زمینی دریافت کنند.

قصد مجارستان برای ممانعت از  تلاش اتحادیه اروپا برای تحریم صنعت هسته‌ای روسیه 

 پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان اعلام کرده است که این کشور از هرگونه تلاش اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم علیه صنعت هسته‌ای روسیه جلوگیری خواهد کرد.

وی گفت: «تلاش‌ها در این زمینه همچنان ادامه دارد. البته آنها موفق نخواهند شد. زیرا چنین اقدامی با منافع ملی ما مغایرت دارد و ما آن را وتو خواهیم کرد."

پیش از این، سییارتو اعتراف کرد که متحدان مجارستان در اتحادیه اروپا و ناتو تلاش کردند مجارستان را متقاعد کنند که با نمایندگان روسیه و بلاروس در رویدادهای سازمان ملل ملاقات نکند. با این حال، بوداپست این رویکرد را اشتباه دانسته و معتقد است که چنین برخوردی - به بن بست منجر شده و به حل مسالمت آمیز درگیری کمک نخواهد کرد.

هشدار ژنرال میلی درباره استفاده از سلاح های آمریکایی برای حمله به روسیه 

روزنامه واشنگتن پست شب گذشته فاش کرد که ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، به والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین نسبت به استفاده از تسلیحات آمریکایی در حملات به خاک روسیه هشدار داده است.

طبق این اطلاعات، ژنرال میلی همواره از نزدیک با ژنرال والری زالوژنی، فرمانده کل ارتش اوکراین همکاری دارد و  زمانی که حمله پهپادی به کرملین در سال جاری رخ داد، میلی به زالوژنی هشدار داد که از سلاح های آمریکایی در چنین حملاتی در داخل روسیه استفاده نکند."

به نوشته این نشریه، این مقام نظامی آمریکایی رویکردی محتاطانه در قبال روسیه در پیش گرفته و از سخنان تند اجتناب می ورزد. یادآور شده که او به دنبال جلوگیری از "رویارویی  بین دو قدرت بزرگ جهانی" است.

کی‌یف 10 تانک سوئدی با خدمه اوکراینی آموزش دیده دریافت کرد

طبق گزارش رسمی، نیروهای مسلح اوکراین 10 دستگاه تانک سوئدی از نوع  Stridsvagn 122 را دریافت کردند که توسط خدمه اوکراینی که در سوئد آموزش دیده بودند هدایت می‌شوند.

در بیانیه نیروهای مسلح پادشاهی سوئد آمده است: «ما آنچه را که می‌توانستیم از نظر تجهیزات با کیفیت و دانش مناسب برای استفاده از آنها را به کی‌یف ارائه داده ایم.»

طبق این اطلاعات، این تانک‌ها مدتی است در اوکراین مستقر هستند. در عین حال، به اعتراف جانی لیندفورز، فرمانده ارتش سوئد، تصمیم برای انتقال Strv122 به نیروهای مسلح اوکراین بر توانایی‌های نیروهای مسلح این پادشاهی تأثیر می‌گذارد.

وی افزود: بنابراین، انبارهای تسلیحاتی کشور باید در اسرع وقت دوباره پر شوند. در غیر این صورت، ارتش [سوئد] قادر نخواهد بود به اهداف رشد مصوب تصمیم دفاعی 2020 یا الزامات عضویت در ناتو دست یابد.

هشدار دفتر زلنسکی به مردم اوکراین در مورد پیش رو بودن ماه‌‌های سخت سرما

 آلکسی کولبا، معاون رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین روز پنجشنبه هشدار داد که ماه‌های آینده برای شهروندان اوکراینی از لحاظ مشکلات زیرساختاری بسیار دشوار خواهد بود.

کولبا گفت: "ماه‌های سختی در پیش روی ماست: روسیه به حملات خود به تاسیسات انرژی و حیاتی کشور ما ادامه خواهد داد."

روز گذشته، شرکت انرژی اوکراین Ukrenergo گزارش داد که در نتیجه حملات هوایی روسیه، برق مناطق وینتسکی، ژیتومیر، کی‌یف، دنپروپتروفسک و خارکوف تا حدودی قطع شده‌اند و در مجموع 398 منطقه مسکونی بدون برق ماندند.

روز پنج شنبه وقوع انفجارهایی در منطقه کی‌یف گزارش شد. آژیر هشدار حمله هوایی در پایتخت اوکراین اعلام شد. آژیر خطر همچنین در چندین منطقه مرکزی و جنوبی اوکراین نیز به صدا درآمد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar